banner39

Hüseyin Çelik: O ifadeyi kesinlikle kullanmadım

Hüseyin Çelik, yabancı bir televizyon kanalı ve gazeteye verdiği röportada kendisine atfedilen "Bağımsız Kürdistan'ı tanırız" şeklindeki ifadeyi kesinlikle kullanmadığını söyledi

Güncel 30.06.2014, 17:22 30.06.2014, 17:22
Hüseyin Çelik: O ifadeyi kesinlikle kullanmadım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yabancı bir televizyon kanalı ve gazeteye verdiği röportajıyla ilgili yanlış değerlendirmeler yapıldığını belirterek, "Mülakatlarda, Kuzey Irak'taki Kürtler bağımsızlık ilan ederse 'tanırız' veya 'tanımayız' gibi bir ifade asla kullanılmamıştır" ifadesini kullandı.

Çelik, yazılı açıklamasında, yaklaşık 10 gün önce Rudav televizyonuna, geçen Perşembe günü de Financial Times'a verdiği mülakatlarda, üzerinde durduğu bazı hususların, farklı değerlendirmelere, zaman zaman zorlama yorum ve çarpıtmalara konu olduğuna işaret etti.

Çelik, her iki mülakatta da üzerinde durduğu ve vurguladığı hususları şöyle sıraladı: "Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Türkiye'nin bugüne kadar tüm çabası hep bu yönde olmuştur. Irak'ın birliği, Irak halkının bir bütün olarak huzur, refah ve güvenliği hep önceliğimiz olmuştur. Ülkemizin bu yöndeki politikasında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Maalesef. Yanlış politikalardan dolayı bugün Irak, fiilen üçe bölünmüş gibi bir görünüm sergilemektedir. Asla temenni etmeyiz ama şayet Irak'ın resmen bölünmesi sözkonusu olursa Irak'taki tüm halklar gibi, Kuzey Irak'taki Kürtlerin de kendi siyasi geleceklerine, kendilerinin karar verme hakkı vardır. Böyle bir durumda Irak'taki tüm halkların kendi güvenlik ve esenliği bakımından menfaatlerinin korunacağı bir çözüm bulunması ülkemizin tercihi olacaktır. Kürt ve Kürdistan kelimeleri geçmişte Türkiye'de tabu idi. Artık bu ifadeler tabu olmaktan çıkmıştır."

Çelik, şöyle devam etti: "Mülakatlarda, Kuzey Irak'taki Kürtler bağımsızlık ilan ederse 'tanırız' veya 'tanımayız' gibi bir ifade asla kullanılmamıştır. Söz konusu açıklamalarımın dışındaki yorum, değerlendirme ve çarpıtmalar, mülakatları yayımlayan ve onlardan iktibas yapan basın ve yayın kuruluşlarına aittir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?