banner15

İBB'nin 6 kez reddettiği planı bakanlık onayladı

Sağlık tesisi olarak ayrılan araziye otel yapılması için yapılan başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı

İBB'nin 6 kez reddettiği planı bakanlık onayladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Etiler'de huzurevi yapılması için sağlık tesisi alanı olarak ayrılan araziye, otel yapılabilmesinin önünü açan imar planı değişikliğini re'sen onayladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) plan değişikliğini altı kez reddetmişti.

Huzurevi alanı olarak gözüken 3 bin 250 metrekarelik arazi için 3 kat olan imar izni yaklaşık 5 kat arttırıldı. Bitişik parsellerde de imar izninin 3 kat olduğu Rumelihisarı Mahallesi 1545 ada 317 parseldeki alanda yapılacak inşaat 'zemin+ 7 kat' olarak belirlendi. Ayrıca otopark ihtiyacı gerekçe gösterilerek 4 adet bodrum katı yapılmasına izin verildi.

Zemin altı yapılacak inşaat alanında ise zemin ve 1. Bodrum Katı yükseklikleri 5.50 metre yüksekliğe erişebilecek. Boğaziçi Geri Görünüm bölgesinde kalan ve dikdörtgen biçiminde tasarlanan otelin ortasında kalan avlu yeşil alan olarak kullanılacak.

Arazinin sahibi şirket turizm tesis alanına alınması için İBB'ye ilk kez 2006'da başvurdu. Daha sonra 5 kez daha plan değişikliği istedi. Ancak araziye otel yapmak isteyen şirketin talebi İBB Meclisi tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde oybirliği ile reddedilmişti.

Şirket 7 Kasım 2014'de talebini Bakanlığa yinelemiş, İstanbul 4 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu değişiklik talebini gündemine almıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan planlara, yasal itiraz süresi olan 17 Aralık 2015 tarihine kadar itiraz edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 10:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyhan Çezik
Seyhan Çezik - 4 yıl Önce

İstanbul'un surlarında bir gedik daha açılıyor, hem de mevcut hükümetimizin şehir bakanlığı eliyle...Ağıt mı yakacağız isyan mı edeceğiz !???

banner39

banner36

banner37

banner35