banner39

İç Güvenlik Paketi'nden 15 madde daha çıkarıldı

Komisyona gönderilen İç Güvenlik Paketi'nni 15 maddesi daha tasarıdan çıkarıldı, böylece çıkarılan madde sayısı 22 oldu

Güncel 18.03.2015, 08:43 18.03.2015, 09:13
İç Güvenlik Paketi'nden 15 madde daha çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, "İç Güvenlik Paketi"nin geri çekilen maddelerinden 15'i daha metinden çıkarıldı.

Maddeler üzerindeki görüşmelerde söz alan HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti milletvekillerinin, komisyona geri verilen maddelerin metinden çıkarılmasına ilişkin önergelerinin işleme alınamayacağı yönündeki itirazını sürdürdü.

Kaplan, bilgisayar üzerinden, tasarıdaki maddelerin komisyona geri çekilmesine ilişkin tezkerenin okunduğu görüntüleri izleterek, AK Parti'nin söz konusu önergelerinin, bu süreçte Başkanlık Divanı'nda sunulmadığını belirtti.

Hasip Kaplan, Komisyon Başkanı Mehmet Ersoy'a, önergeler üzerinde işlem yapmayı sürdürmesi halinde, "sahtekarlık" iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. 

Ersoy ise herhangi bir sahteciliğin söz konusu olmadığını, Meclis Başkanlığı'nca komisyona gönderilen önergeler üzerinde işlem yapmayı sürdüreceklerini ifade etti. 

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Kaplan'ın somut delillere dayalı iddiaları açıklığa kavuşturulmadan toplantıya devam edilemeyeceğini savundu. 

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, tasarıyı eleştirirken, Türkiye'de parti devleti kurulmak istendiğini, kolluk kuvvetinin de buna alet edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Toplantıda söz alan CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner'in, konuşmasında, "Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı gibi hareket etsin. Ettiği yemine sadık kalsın. Tarafsız kalacağına yemin ediyor, şehir şehir dolaşıp bir parti için oy topluyor. Namuslu, şerefli bir adam yeminine sadık kalır" ifadeleri, Komisyon Başkanı Ersoy ve AK Parti milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Öner ve AK Parti milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

Mehmet Ersoy, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı hakkında böyle konuşamazsınız. Böyle bir hakkınız yok. Hakaret edemezsiniz" dedi.

AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, "Cumhurbaşkanı'na hakaret edemezsin. Terbiyesizlik yapma" diye tepki gösterdi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, "Önce terbiyeli olacaksın, temiz konuşacaksın" dedi. 

Öner ise hakaret etmediğini, Cumhurbaşkanı'nı yeminine sadık kalmaya davet ettiğini söyledi. Tartışmanın devam etmesi üzerine Ersoy, toplantıya ara verdi.

Aranın ardından söz alan MHP'li Türkoğlu, "Birisinin Sayın Cumhurbaşkanı'na 'bu siyasete karışma' demesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı anayasaya uymalı" diye konuştu. 

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ da "Halk tarafından seçilmiş olması Cumhurbaşkanı'na her şeyi dilediği gibi yapma imkanı vermez" ifadesini kullandı.

Komisyonda, tasarının 75. maddesinden itibaren 15 maddesi daha metinden çıkarıldı. Böylece tasarının komisyona geri verilen maddelerinden 22'si tasarından çıkarılmış oldu.

Komisyon Başkanı Ersoy, görüşmelere saat 14.30'da devam etmek üzere toplantıyı kapattı.

TORBA KANUN'DA 11 MADDE KABUL

Bu arada TBMM Genel Kurulu'nda, "Torba Kanun" teklifinin 11 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, lisans mezunu ebeler, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı'nca tescil edildikten sonra "uzman ebe" olarak çalışacaklar. Ebeler meslekleriyle ilgili olan özellik arz eden birim ve alanlarda belirlenecek esaslar çerçevesinde yetki belgesi alacaklar.

İstanbul'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversite Tıp, Hemşirelik, Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden oluşacak.

Üniversitenin mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği bir üye ile Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam 5 üyeden oluşacak.

Üniversite, yabancı dilde eğitim veren program açma, yabancı yükseköğretim kurumları ile ortak program yürütme de dahil olmak üzere yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla her türlü iş birliğine dair protokol yapabilecek.

Mektebi Tıbbıyeyi Şahane adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilecek.

Teklifle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne 2735 kadro ihdas ediliyor.

Teklife ihdas edilen maddeyle, sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri yüzde 50 oranında artırıldı.

Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, verdiği aranın ardından, komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, birleşimi, bugün saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?