İdam imzaları Şahin'e teslim edildi

BBP, idam cezasının geri getirilmesi için topladığı 2 milyon imzayı meclis başkanı Şahin'e teslim etti.

İdam imzaları Şahin'e teslim edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, BBP'nin ''idamın geri gelmesi'' konusundaki kampanyasına saygı duyduğunu belirterek, ''Daha önceki değerlendirmemde 'Biraz zor görüyorum' demiştim. 'Biraz zor görüyorum' demek, 'imkansızdır' demek değildir'' dedi.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, beraberinde bulunan, Kayseri'de kaybolduktan sonra öldürülmüş halde bulunan çocukların aileleri ile şehit aileleriyle ''idam geri gelsin'' kampanyasında toplanan yaklaşık 2 milyon imzayı Şahin'e teslim etti.

TBMM Başkanı Şahin, sözlerine, ''Sizler bu milletin evlatlarısınız, ben de bu Meclisin şu andaki başkanıyım. Kendi meclisinize hoşgeldiniz'' diyerek başladı. BBP'nin kampanyasında imzalar toplanmaya başladığında Türkiye'de hemen gündem oluşturduğunu, gazetecilerin sorusu üzerine, kendisinin de konuyla ilgili düşüncesini ifade ettiğini hatırlatan Şahin, şöyle konuştu:

''İnsanın kanını donduran bu vahşi cinayetler karşısında, doğrusu içimizden 'bunların failleri yaşamamalı' düşüncesi geçmektedir. Ancak, Türkiye, 10 yıl önce Anayasasında idamı kaldırmak durumunda kalmıştır. Bu AB süreciyle çok yakından ilgilidir. Ben o dönemde muhalefet milletvekillerinden biriydim. Parlamentomuzdan bu değişiklik geçmişti. Vicdanım başka şey söyler ama Türkiye'nin bağlantısı olduğu uluslararası diyalogları, farklı noktada durabilir. Ancak, ben, BBP'nin, vatandaşımızın ağır ekseriyetinin hislerine tercüman olarak yürütmüş olduğu kampanyaya büyük saygı duyuyorum. Kampanyaya destek veren vatandaşlarımızın iradelerinin de çok önemli olduğunu ve saygı duyulması gereken bir irade olduğu kanaatindeyim.''

Meclis Başkanı olarak yapması gerekenin, kendisine ulaşan vatandaş dilekçelerini ilgili komisyona iletmek olduğunu anlatan Şahin, ''Benim size bir önerim olacak: Beni ziyaret edip hassasiyetlerinizi dile getirdiğiniz gibi parlamentoda grubu bulunan siyasi partileri de ziyaret ederek, vatandaşların kampanyaya verdiği desteğin sonucu olarak burada ortaya çıkan talebi iletmenizde yarar olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Kabulde bulunan şehit ailelerinin idamın referanduma götürülmesini isteyerek, ''Milletin kararına saygımız sonsuz. Millet, 'İdam geri gelsin' dese de 'Cezaevindeki hain affedilsin' dese de biz saygılıyız'' demesi üzerine, Şahin, ne parlamento ne hükümet ne de diğer siyasi partilerin gündeminde herhangi bir affın olduğunu söyledi.

Şahin, 22 ay Adalet Bakanlığı yaptığını hatırlatarak, ''Bir cezaevinde hükümlü ve tutuklularla bir araya geldim, 'af' dediler. Dedim ki 'yok'. Af, Türkiye'de suçların artmasına yol açıyor. Terörist başının ev hapsine dönüştürülmesi de gündemde yoktur. Onu bir takım kişiler, onların yandaşları seslendirebilir. Böyle bir şey mümkün değildir, söz konusu değildir. Sizlerin maneviyatını rencide edecek söz ve davranışlardan uzak durulması kanaatindeyim. Devlet terörle ve teröristlerle pazarlık yapmaz. Hiçbir zaman yapmamıştır, bundan sonra da yapmaz'' dedi.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da devlet kayıtlarına göre 7 bine yakın ailenin çocuklarının cinsel istismara uğrayarak öldürüldüğünü ifade ederek, toplumda istek olan bir meseleyi Meclise ilettiklerini söyledi. Çocukların milletin geleceği olduğunu anlatan Topçu, ''Bu nedenle bu tip olaylar milletin meselesidir. Çocuklarımıza el uzatan iblislere cezasını veremiyorsak o zaman devletin imanı olan adalet zaafa uğramış demektir'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39