banner15

İftar sofralarının 'fiks menü'yle imtihanı

Lüks otellerdeki zengin iftar sofraları sürekli eleştirilirken restoranlardaki 200 liraya varan 'fiks menü'lerde de büyük israf var...

İftar sofralarının 'fiks menü'yle imtihanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan ayının başlamasıyla lüks iftarlar yeniden gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında ramazanın her yüreğe coşku ve sevinç getirdiğini, muştu taşıdığını aktardı ancak bir eğlenceye, gösteriye, şatafata dönüştürülmemesi gerektiğini belirtti.

Görmez’in “İftar sofralarını israf sofralarına dönüştürmemeliyiz" çağrısına çeşitli STK’lardan destek gelirken gözler restoranlara çevrildi. Ramazan ayında iftar saatine yetişmesi için ‘fiks menü’ uygulayan restoranların kişi başı fiyatları 40 liradan başlıyor. Fiks menü fiyatı kişi başı 200 lirayı aşan restoranlar bile var.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in israfa dikkat çekmesi üzerine bazı STK’lar her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftarları iptal etti ve iftar bedelini ihtiyaç sahiplerine gönderme karar verdi. Görmez’in çağrısına ilk cevap ÖNDER İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği’nden geldi. ÖNDER'den yapılan açıklamada, ramazanın kardeşlikte kenetlenme ve yardımlaşma mevsimi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "ÖNDER olarak, kardeşlerimizin ihtiyaçlarına yardımcı olmak, iftar için bir ekmek ve su bulamayan mazlumların sofralarını ramazanın bereketiyle buluşturmak için bu yıl yapacağımız geleneksel ÖNDER iftarımızı yapmıyoruz. Bunun bedelini gönül coğrafyamızın mazlum insanlarına gönderiyoruz" denildi.

LÜKS OTEL İFTARLARI VE 200 LİRALIK FİKS MENÜLER

Ramazan ayında tam iftar saatinde servisi tamamlamak için restoranlar müşterilerden tek tek sipariş almak yerine içerisinde onlarca çeşidin olduğu bir menü hazırlıyor. İftariyelikler ve çorba ile başlayan menü; ara sıcaklar, ana yemek, tatlı, ve soğuk ila sıcak içeceklerle devam ediyor. Fiks menü fiyatları restorana göre değişiyor. Dünya Bülteni’ne gelen basın bültenlerinde en ucuz fiks menü 55 lira iken 200 liraya kadar çıkan fiks menüler var.

Fiks menüde bir kişinin iftarda yiyebileceğinin kat kat fazlası var. Dolayısıyla insanlar aslında yiyemeyeceği yemeğe fazla para veriyor. Özellikle asgari ücretin 860 lira olduğu Türkiye’de bir kişilik iftar için bu miktarın yüzde 20’sini vermek israf olarak görülüyor.

Bir de çeşitli STK’ların lüks otellerde düzenlediği iftarlar var. STK’lar üyelerinin kaynaşmasını sağlamak veya onlarla bir araya gelmek için ramazan ayını bir fırsat olarak görüyor. Lüks otellerde düzenlenen iftarlara ödenen fiyatlar da restoranların fiks menü için talep ettiği miktardan az değil.

Görmez’in “İftar sofralarını israf sofralarına dönüştürmemeliyiz" çağrısının daha çok karşılık bulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 17:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35