banner39

İhale Kanunu'na yerli üretim ayarı

Yerli üretimi teşvik için Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapılacağı açıklandı

Güncel 19.12.2012, 14:07 19.12.2012, 14:12
İhale Kanunu'na yerli üretim ayarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Yerli üretimi desteklemek amacıyla Kamu İhale Kanunu'nda ciddi bir değişiklik yapacağız'' dedi.

Ergün, İstanbul Kongre Merkezi'nde İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği 11. Sanayi Kongresi'nde hükümet olarak, makroekonomik istikrarı reel sektöre yansıtmak ve daha rekabetçi bir iş dünyası oluşturmak için önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Türkiye'nin rekabet gücünü teknolojide, tasarımda, markalaşmada, Ar-Ge'de araması gerektiğini her fırsatta ifade ettiklerini belirten Ergün, zaten 2011 yılında Bakanlıklarının yapısını değiştirirken, bu düşüncelerini hayata geçirme amacını taşıdığını söyledi.
Bakan Ergün, Bakanlık olarak, sanayiye ve sektörlere stratejik bir yaklaşım kazandırmaya büyük önem verdiklerini belirterek, hazırladıkları strateji belgeleriyle hem kamu için hem de reel kesim için yol haritaları oluşturduklarını ifade etti.

26 Aralık'ta Demir-Çelik, Ocak ayı içinde ise seramik ve elektrik-elektronik sektörleri için hazırladığımız strateji belgelerini ve eylem planlarını hayata geçireceklerini dile getiren Ergün, yine 2013'ün başında büyük dış açık kalemlerinden biri olan ilaç sektörü için hazırladıkları strateji belgesini ve eylem planını Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunacakları ifade etti.

Bakan Ergün, ''Bütün bu strateji belgelerinde şu hususa azami derecede dikkat gösteriyoruz: Amacımız ülkemizi bir üretim üssü olduğu gibi aynı zamanda bir teknoloji, bir Ar-Ge üssü haline getirmektir. Türkiye'nin 2023 yılında hedeflerine ulaşması için iki alanda başarıya ulaşması gerekiyor. Bunlar ileri demokrasi ve yüksek teknoloji. Bunlar birbirini etkileyen çok önemli hususlardır. Yaratılan zenginliğin kalıcı olması isteniyorsa bu ikisi at başı gitmeli'' diye konuştu.

Bakanlık olarak, Ar-Ge merkezlerinin ve teknoparkların kurulması, teknogirişim sermayesi desteği, San-Tez Programı gibi çalışmalarını başarıyla sürdürdüklerini dile getiren Ergün, yine KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla, reel sektöre Ar-Ge konusunda önemli destekler sağladıklarını anlattı.

Bakan Ergün, TÜBİTAK bünyesinde yapılan diğer birçok önemli projenin daha bulunduğunu, ancak bunların sanayiciyle buluşması konusunda daha fazla adım atılması gerektiğini anlattı.

Türkiye'de teknoloji yoğun, yüksek katma değerli yatırımların artmasını istediklerini belirten Ergün, son teşvik programını da böyle bir düşünceyle, nitelikli yatırımların daha nitelikli şartlarda destekleneceği bir anlayışla hazırladıklarını söyledi.

AR-GE DESTEKLERİ

Ergün, ''Mesela Bakanlığımızdan veya bağlı kuruluşlarımızdan Ar-Ge desteği alan projeler, yatırıma dönüştükleri takdirde, nerede yapılırsa yapılsın, 5. Bölge desteklerinden yararlanacaklar. Yine OSB'lerde yapılan yatırımlar, 1 alt bölge desteklerinden yararlanacaklar. Ancak bizim için çok daha sevindirici olan husus şudur: Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya olan ilgi, gerçekten de dikkat çekicidir. Bu iki bölgemizdeki OSB'lere gelen talep, toplam talebin yarısından fazladır. Bu tablo, teşvik sisteminde teknoloji yoğun ürünlerle ilgili hedefimize olduğu gibi, bölgesel farklılıkları en aza indirme hedefimize de ulaşacağımızı göstermektedir'' diye konuştu.

Hükümet olarak olarak KOBİ'lere de önemli destekler sağladıklarını belirten Ergün, geçen yıl başlattıkları Borsa'da KOBİ piyasasında 11 şirketin işlem görmeye başladığını anımsattı.

Ergün, KOBİ'lerin sermaye piyasalarına girebilmeleri için neredeyse katılım maliyetlerini sıfıra indiren çalışmalar yaptıklarını belirten Ergün, bütün bu çalışmaların KOBİ'lerin Borsa'ya açılıp, ''Nitelikli KOBİ''ler halini alması için olduğunu söyledi.

Gelecek yıl KOBİ'ler için ciddi manada destek programları olacağını bildiren Ergün, bu kaynakları gelecek yıl Türkiye iç pazarının da hareketleneceğini dikkate alarak, iç pazarı da destekleyecek nitelikte bir destek programı ile hayata geçireceklerini söyledi.

Nihat Ergün, Türkiye'de sına-i mülkiyet açısından büyük önem taşıyan Patent Kanunu'nu yenilediklerini ve Bakanlar Kurulunu'na sevk ettiklerini dile getirerek, sanayiciler için büyük önem taşıyan bu tasarının, bu yasama yılı içinde kanunlaşacağını kaydetti.

Yine yerli üretimi desteklemek amacıyla Kamu İhale Kanunu'nda ciddi bir değişiklik yapacaklarını bildiren Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İhtiyari olarak yüzde 15 fiyat avantajı sağlayan firmalardan yerli ürün alınması, yerli istekli lehine fiyat avantajı vardı. Biz bunu bir değişiklikle yerli ürün lehine fiyat avantajına dönüştürmüştük. Şimdi de yerli ürün lehine bu avantajı sağlayan firmalardan eğer diğer şartları da sağlıyorsa alımı mecburi hale getiren bir düzenlemenin üzerinde çalışıyoruz.

Önümüzdeki dönemde, hayata geçirmeyi planladığımız bir diğer projemiz de 'Ulusal Temiz Üretim Merkezi' kurmak olacaktır. Günümüzde rekabet gücünün en önemli unsurlarından birisi de çevreye duyarlı üretim yapmaktır. Ulusal Temiz Üretim Merkezi, işletmelerimizin temiz üretim konusundaki kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmalar yapacak, işletmelerimize teknik ve finansal destek sağlayacaktır. Şimdiden şirketlerimizin bu alanda bir farkındalığın peşinde olmaları gerekmektedir.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?