İHH ekibi Libya'da

İHH ekibi Libya'da çetin şartlar altında yardım çalışmalarına devam ediyor.

Güncel 22.03.2011, 15:52 22.03.2011, 16:33
İHH ekibi Libya'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın 3'ü doktor 5 kişilik ekibi Libya'da koalisyon güçleri ile Kaddafi güçlerinin ateşi altında yardım çalışmalarına devam ediyor. Bingazi'de çalışmalarını sürdüren ekip, 60 şehit ailesine ve 100 yaralıya toplam değeri 15 bin Euro'yu bulan nakdi yardımda bulundu.

İHH ekipleri daha sonra Kaddafi güçlerinin bombalaması sonucu 90 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı Gar Yunus saldırılarında hastaneye kaldırılan yaralıları ziyaret etti. Ekipteki Türk doktorlar yaralıların durumlarını yerinde inceledi. İHH Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt, Libya'da tedavisi mümkün olmayan yaralıların Mısır'a veya Türkiye'ye getirilerek tedavi edilmesi için girişimlerini sürdürdüklerini belirtti.

Bingazi ve çevresinde durumun sakin olduğunu bildiren Ahmet Sarıkurt, muhaliflerin olası bir saldırıya karşı teyakkuzda olduğunu söyledi.

Sarıkurt, "Fransa'nın müdahalesi sonrası Kaddafi güçleri Bingazi'den geri çekildiler. Şu an Mustara ve Zaviye kuşatma altında. Bu bölge Trablus'a 200 km, Bingaziye yaklaşık 750 km uzaklıkta. Kaddafi'nin güçleri daha ziyade Mustara'da yoğunlaşmış durumda. Bingazi ve çevresi şimdilik sakin. Beyda ve Bingazi'de gençler devrimi sahiplenmiş durumdalar" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?