İHH Libya için gönüllü doktor arıyor

İHH, Libya'daki yaralıları Türkiye'ye getirecek gemide görev yapacak gönüllü doktorlar arıyor.

Güncel 25.03.2011, 09:43 25.03.2011, 10:15
İHH Libya için gönüllü doktor arıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı Libya'da tedavisi mümkün olmayan ağır yaralıların Türkiye'ye acil bir şekilde getirilmesi için bir gemi kiraladı. Yaralıları getirmek için gönüllü doktorlara ihtiyaç olduğunu duyuran İHH acilen anestezist, genel cerrah ve pratisyen hekimlere ihtiyaç bulunduğunu duyurdu.

İHH'dan yapılan açıklamada şöyle dendi: "Bingazi kentinde bulunan yaklaşık 50 yaralının tahliyesi için tüm resmi girişimler başlatıldı. Türkiye, Libya ve Mısır üçgeninde görüşmeler yapılıyor. Üç ülkedeki resmi kurumlar yaralıları tahliye çalışmasına destek veriyor.

Yaralıların durumu ağır olduğu için doktorlar nezaretinde tahliye edilmeleri gerekiyor. Bu noktada gönüllü doktorların desteğine ihtiyaç var."

İHH Başkan Vekili Yaşar Kutluay, "Libya'daki yaralılar günlerdir tedavi olmayı bekliyorlar. Ülkedeki mevcut hastanelerde ağır vakalara müdahale edilemiyor. İlaç ve tıbbi malzemelerde sıkıntı yaşanıyor. Bu insanların kurtarılması için biran önce tedavi edilmeleri gerekiyor. Bütün yaralıların ameliyat edilmeleri gerekiyor. Vücutlarının çeşitli yerlerinde kesik olan yaralıların ortopedik malzemelere ihtiyaçları var. Yaralıları tahliye etmek için gönüllü çalışacak doktorlarımızın desteğini bekliyoruz" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?