banner39

İHH: Suriyeliler çadır sıkıntısı çekiyor

Sadece Esselame'de 400 aile evsiz ve çadır bekliyor

Güncel 22.01.2014, 19:07 22.01.2014, 19:07
İHH: Suriyeliler çadır sıkıntısı çekiyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, Halep'in Azez ilçesindeki Esselame bölgesinde 400 ailenin kendilerinden çadır beklediğini belirterek, "Hiçbir şekilde barınacak evleri yok" dedi.

Yemelek,  Esselame Sınır Kapısı yakınında alanda kurulu çadırlarda yaşayan Suriyelilerin durumunun her geçen gün dramatikleştiğini söyledi. İki ay önce Esselame'de çadır sayısının bin 200 civarında olduğunu belirten Yemelek, şöyle konuştu:

"Bugün itibariyle çadır sayısı 2 bin 700 oldu. İki ay önce 7 bin insan vardı, şu anda bu sayı 20 bine ulaştı. Sadece Sadece Esselame'de 400 aile bizden çadır bekliyor. Hiçbir şekilde barınacak evleri yok. Arabalarında bekliyorlar. Halep'teki çatışma ve bombardımandan kaçan insanlar Esselame bölgesine göç ediyor. Her geçen gün binlerce insan Türkiye'ye giriş yapıyor. Bugün itibariyle 2 bin insan Esselame'ye ulaştı. Şu anda çadır kuracak yer bile kalmadı. Alternatif olarak sınıra yakın güvenli bir bölgede ikinci bir çadır kent kurmak gerekiyor."

İHH'nın Esselame bölgesinde mutfağının olduğunu dile getiren Yemelek, mutfağın artık kapasitesini zorlayarak 17 bin insana yemek vermeye çalıştığını kaydetti.

"Sana İhtiyacım Var" kampanyası

Yemelek, Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf ve derneğin katılımıyla düzenlenen "Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyasının umutlu olduklarını söyledi.

Kampanyanın Suriye içerisine yönlendirilmesi gerektiğine işaret eden Yemelek, şunları kaydetti:

"Esselame'de insanlar konaklayacağı yer bulamıyor. O insanlar bize benim 'size ihtiyacımız var' diyor. 'Bizim Türkiye'deki Müslümanlara ihtiyacımız var neredesiniz' diyorlar. Türkiye'ye sığınmak umuduyla gelmişler. Türkiye'ye giremedikleri için Suriye tarafından kalmışlar. Bizden ekmek, çadır, battaniye ve yastık bekliyorlar. Dolayısıyla bu kampanyayı Suriye içerisine yönlendirmemiz gerekiyor. Biz İHH olarak bu kampanyaya seve seve destek veririz."

AA

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?