İHH'dan Arakanlı Müslümanlara yardım eli

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Sarıkurt, "Türkiye’den geldiğimizi anlayınca çok seviniyorlar. Türkiye’yi ve özellikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı çok seviyorlar. Burayla hassaten ilgilendiklerini bildikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorlar." dedi.

İHH'dan Arakanlı Müslümanlara yardım eli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar’da fanatik Budistler ve askerlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım götüren Türk yardım kuruluşları arasında İHH İnsani Yardım Vakfı da bulunuyor. İHH, bugüne kadar on binlerce Arakanlı Müslüman'a yardım dağıtımı yaptı.

İHH, ağustos sonundan bu yana Myanmar’dan kaçan ve Bangladeş’teki kamplara sığınan 620 binden fazla Arakanlı Müslüman'a bağışçılarının destekleriyle yardım etmeye çalışıyor. Bu kapsamda krizin başlangıcından bu yana 43 binden fazla gıda paketinin yanı sıra 9 bin kişiye sıcak yemek ve 12 bin 400 aileye pişirilmiş et dağıtımı yapıldı.

Yaklaşık 12 bin aileye tente, 8 bin 300 aileye de hasır dağıtıldı ve 450 aileye bambudan geçici barınak inşa edildi. Arakanlı Müslümanların hijyenik su ihtiyaçları için 65 su kuyusu açıldı, 17 binden fazla hijyen paketi, 13 binden fazla cibinlik dağıtıldı. Bunların yanı sıra kamplarda 205 banyo ve tuvalet yapıldı.

ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER

İHH görevlileri, son olarak Bangladeş’in Myanmar sınırı yakınındaki Balukhali kampında bulunan Arakanlı Müslümanlardan kadın ve çocuklara kıyafet dağıtımı yaptı.

Dağıtım faaliyetine katılan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sarıkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’den gelen gönüllülerle Arakanlı Müslümanlar için faaliyetlerini her gün sürdürdüklerini belirtti.

“Bu yardımları genelde Türkiye halkının bağışları ve yurt dışındaki çeşitli kurumlarla beraber yürütüyoruz.” diyen Sarıkurt, kriz devam ettiği sürece yardım çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Sarıkurt, “Türkiye halkının bağışlarını iletmeye devam edeceğiz. Burada Türkiye’den geldiğimizi anlayınca çok seviniyorlar. Türkiye’yi ve özellikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı çok seviyorlar. Burayla hassaten ilgilendiklerini bildikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorlar ve selamlarını iletmemizi istediler.” ifadesini kullandı.

İHH görevlileri, Balukhali’deki kampta çok sayıda çocuğu giydirdi. Çocukların annelerine de giysi yardımı yapıldı.

Öte yandan bebek ve 4 yaşa kadar çocuklara 3 bin 750 bebek mama paketi dağıtıldı. Erkek, kadın ve çocuk kıyafetleri olmak üzere 7 bin 350 aileye kıyafet paketi ulaştıran İHH, 10 binden fazla aileye battaniye, 800 aileye kışlık kıyafet dağıttı. İHH, 10 bin battaniye daha dağıtmayı planlıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş’teki kamplarda sağlık konusunda da çalışmalar yaptı.

Kamplarda bulunan 2 ve Myanmar’daki bir sağlık merkezinde Arakanlı Müslümanlara hizmet sağlanıyor. Bu merkezlerden günlük yaklaşık bin 500 kişi faydalanıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 55 bin kişi sağlık taramasından geçirildi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 13:21
banner53
YORUM EKLE

banner39