İHH'dan Bab'a 25 araçlık yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı, DEAŞ'tan kurtarılan Bab'daki ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilçeye 25 araçtan oluşan yardım konvoyu gönderdi

İHH'dan Bab'a 25 araçlık yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yardım kuruluşları, geri dönen ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere DEAŞ'tan kurtarılan Halep'in Bab ilçesinde çalışmalarına başladı. Bu kurumlardan biri olan İHH İnsani Yardım Vakfı, Bab'daki ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilçeye 25 araçtan oluşan yardım konvoyu gönderdi.

Uzun çatışmaların ardından DEAŞ'tan kurtarılan Bab'da Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler ve bomba imha uzmanları DEAŞ'ın döşediği mayınları temizlemeye devam ederken, Suriyelilerin de ilçe dönüşü sürüyor.

DEAŞ'ın baskıları sonucu yaşadıkları yerleri terk ederek muhaliflerin kontrolündeki çevre köy ve beldelere giden ancak kurtarıldıktan sonra dönen Suriyeliler için yardım kuruluşları da harekete geçti.

''İHH, BAB'A 25 ARAÇTAN OLUŞAN YARDIM KONVOYU GÖNDERDİ''

İHH'nın Suriye Çalışmalar Sorumlusu Ömer Koparan, yaptığı açıklamada, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın, Azez'deki lojistik merkezlerinden 25 araçlık yardım konvoyunun Bab'a geldiğini söyledi.

Bab'daki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere içerisinde gıda, battaniye, temizlik malzemesi, çocuk bezi ile çocuk oyuncaklarının bulunduğu kolilerin hazırlandığını belirten Koparan ''Bu konvoyla Bab'a geri dönmüş olan bin ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız." dedi.

İHH Suriye Çalışmalar Sorumlu Yardımcısı Yusuf el-Bekkur da ''İHH'nın 'Seninleyiz Bab' için gönderdiği ve 25 araçtan oluşan yardım konvoyu Bab'a ulaştı. İhtiyaç sahiplerine 750 gıda kolisi, bin 500 battaniye, bin 500 çocuk bezi, bin 200 temizlik sepeti ile mutfak seti dağıtacağız.'' diye konuştu.

Amaçlarının bölge insanlarının ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu vurgulayan Bekkur, ''Bab'a gelen araçlarımız birkaç kısma ayrılacak. Bir kısım araçlarımız ilçe içinde farklı noktalarda insanların olduğu yerlerde dağıtımlarını yapacak. Bir diğer kısım ise taşıdığı malzemeleri depolara boşaltacak.'' dedi.

Bekkur, yardımların önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını belirterek, Suriye halkının acısını bir nebze de olsa azaltmak istediklerini dile getirdi.

İHH Kilis Sorumlusu Serkan Öktem ise ilçe kurtarıldıktan sonra şehirdeki ihtiyaç sahibi ailelerin tespit edildiğini ve gereken yardımların kendilerine ulaştırılacağını söyledi.

İlçedeki ekmek ihtiyacına da değinen Öktem şunları kaydetti:

''İki günden bu yana 5 bin 500 poşet ekmeği Bab ve çevresindeki köylere dağıtıyoruz. Bab merkezde bundan sonra da yardımlarımız devam edecek. Cerablus'ta yaptığımız gibi Bab'da mobil fırın ve aşevi konuşlandıracağız. Temennimiz bu acılar bir an önce dinsin. Ve aileler evlerine geri dönsün. Biz bunun için çaba gösteriyoruz. Azez-Cerablus hattında yaşanan hadiseler nedeniyle insanlar kamplarda kalıyordu. Kamplar çok yoğundu. Onlara yardımlarımızla, insanların evlerini imar etmeleri neticesinde bu insanlar evlerine geri dönecek. Evlerine geri dönüş olduğunda kamplarındaki yoğunluk da hafiflemiş olacaktır. 6 yıldan bu yana Suriyelilerin acılarını dindirmek için buradayız, bu sahadayız.''

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda Azez-Cerablus arasını terör örgütlerinden temizledikten sonra Aralık 2016 başında Bab'a yönelmişti. 23 Şubat'ta Bab'ı DEAŞ'tan kurtaran TSK destekli ÖSO birlikleri, aynı gün ilçenin Kabasin beldesi ile Bizza köyünü de örgütten geri almıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 11:55
banner53
YORUM EKLE

banner39