İHH'ya yapılan baskına soruşturma

İHH avukatları, vakfın Kilis ofisine yapılan baskının hukuksuz olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunmuştu, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı şikayetleri dikkate aldı ve soruşturma başlattı

İHH'ya yapılan baskına soruşturma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı avukatlarınca yapılan açıklamada, İHH Kilis ofisinde yapılan aramanın hukuksuz olduğu ifade edildi.

İHH avukatları Hüseyin Levent Külekçioğlu, Sema Külekçioğlu ve Mehmet Taşçı tarafından yapılan yazılı açıklamada, TMK 10. Madde ile görevli Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve TMK. 10. Madde ile görevli Van 2 No'lu Hakimliğinin yetki alanı Kilis’i kapsamadığı halde Kilis'te doğrudan arama yaptırıldığı iddia edildi.

TMK. 10. Madde ile görevli Van Cumhuriyet Başsavcılığının 2012/1361 No'lu dosyada süren bir soruşturma kapsamında İbrahim İ’nin bir terör örgütü ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle arama kararı verildiği hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Arama kararı şüphelinin ev adresinde yapılmasına ilişkinken, ev adresi olarak Mernis, Polnet ve UYAP kayıtlarında yer alan adresi yerine Kilis İHH ofisinin adresi yazılmak suretiyle kayıtlara aykırı adreste arama yapılmıştır. Ancak, Kilis TMK 10. Madde yönünden Adana'ya bağlı olup bu karar alınırken veya uygulanması sırasında hiçbir şekilde yetkili TMK 10. Madde ile görevli Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hakimlikleri bilgilendirilmediği gibi aracılıklarına da başvurulmamıştır. Hatta bu karar ve uygulanması Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı ile nöbetçi cumhuriyet savcısından bile gizlenmiştir. Van Cumhuriyet Savcısı Yakup Nevruz tarafından doğrudan Kilis Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne emir verilerek Kilis Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yetkililerince bu arama kararıyla ilgili nöbetçi cumhuriyet savcısına bilgi verilmemiş ve Kilis Cumhuriyet Başsavcılığına herhangi bir talimat da yazılmamıştır."

Kilis Cumhuriyet Başsavcılığının olayı basından öğrendiği, evrakların Kilis Emniyet Müdürlüğünden istetildiği ve bu şekilde Van Cumhuriyet Savcısının Kilis Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne talimat yazdığının anlaşıldığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Arama kararı yerine getirilirken bu adresin İHH Kilis ofisine ait olduğu görüldüğü halde, şüpheli adres yerine vakıf ofisi, misafir konutları ve hatta Katar Kızılay ofisi hukuksuz aranmıştır. Arama kararının içeriğinde İHH’nın adı geçmemesine rağmen, İbrahim İ’nin ikametinin aranması gerektiği belli olduğu halde, kararı icraya gelenler bunun yerine İHH Kilis ofisini aramayı hedeflemişlerdir. Katar Kızılayı ile İHH‘ya zimmetli bilgisayar ve laptoplar, görevlilere ve misafirlere ait laptop ve flaşlara el konmuş, biz avukatlar olarak olay yerine intikalimizden ofis aranmaya başladığında bir süre ofis görevlileri de dahil hiç kimse içeri alınmamıştır. Arama tamamen hukuksuzdur. Aramanın haksızlığı, hukuksuz el konulan bilgisayarların 1 saat içerisinde geri verilmesinden de anlaşılmaktadır. Arama ile İHH aleyhine algı oluşturmaya çalışılmış ve terörle ilişkilendirilmek istenmiştir. Mahalli basınımız hariç bir kısım medya da buna alet olmuştur. İHH adına suç duyurusu yapılmıştır. Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı şikayetlerimizi dikkate alarak 2014/348 numaralı soruşturma dosyasını açmıştır."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 18:11
banner53
YORUM EKLE

banner39