banner15

Ihlamur Parkı'na inşaat yok

İstanbul Beşiktaş'ta yer alan Ihlamur Parkı'na konut yapılmayacak.

Ihlamur Parkı'na inşaat yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapılaşma tehdidiyle uzun süredir tartışma yaratan Beşiktaş’taki Ihlamur Parkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile parkın arazisi yeşil alan ilan edilerek imara kapatıldı.

İstanbul Beşiktaş’ta Ihlamur Yıldız Yokuşu’nda kültür varlığı olarak tescil edilen Ihlamur Parkı’nda bulunan 330 ada 20 parselin etrafı Haziran 2016’da konut yapılması için mülk sahibi tarafından demir paravanlarla kapatılmıştı. Bunun üzerine Ihlamur Parkı’nın imara açılmasını istemeyen semt sakinleri tarafından Parkı korumak için ‘Ihlamur Parkı Dayanışması’ adlı bir platform kuruldu. Platform aracılığıyla Beşiktaş Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz yapıldı.

‘KAMU YARARI GÖZETİLDİ’

Yapılan itirazları değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planında değişiklik yaptı. 6 Eylül 2016 tarihinde yapılan değişikle daha önce konut alanı olarak belirlenen Ihlamur Parkı’ndaki arazi yeşil alan olarak ilan edilerek imara kapatıldı. 28 Eylül’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan plan değişikliği ilgili konuşan İstanbul Şehir Plancılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nurdan Çolak, “Ihlamur Parkı’nın tamamının park olarak kalması için daha önce gerekli girişimler yapılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kamu yararını gözeterek Ihlamur Parkı’nda kalan özel mülkü yeşil alan ilan etmesi önemli. Alınan kararla Ihlamur Parkı’ndaki yeşil alan genişlemiş oldu” dedi.

‘ÇABALAR SONUÇ VERDİ’

İmar tartışması sırasındaki yoğun çabanın sonuç verdiğini belirten Ihlamur Parkı Dayanışması, karara ilişkin bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi: “Tarihi ve doğal mirasımız olan eski adıyla Ihlamur Mesiresi, bugünkü adıyla Ihlamur Parkı’nın çevresi 21 Haziran 2016 tarihinde yüksek panellerle çevrilmiş, parkımız inşaata hazırlık amacıyla kapatılmıştı. Bu tarihten bu yana tüm resmi kurumlar ve Beşiktaş Belediyesi nezdinde verdiğimiz yoğun çaba sonuç verdi. Daha önce konut olarak planlanan yerler bu yeni planda yeşil alan olarak tanımlandı.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 08:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35