İhsan Özkes için CHP'de bardağı taşıran damla

İhsan Özkes, CHP'de örgütle yaşadığı sorunlar nedeniyle istifa ettiğini ancak bardağı taşıran damlanın "rezidans skandalı" olduğunu söyledi

İhsan Özkes için CHP'de bardağı taşıran damla

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Parti Meclisi(PM)'ne en yüksek oyu alarak seçildiği halde istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, istifa nedeniyle ilgili yaptığı değerlendirmede neden istifa ettiğini söyledi.

Habertürk'ten Balçiçek İlter'e konuşan İhsan Özkes, istifasının asıl nedeninin partinin yerel yöneticileriyle yaşadığı sorunlar olduğunu, rezidans skandalının ise bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

ÖRGÜTLE SORUNLAR

Özkes, İlter'in "Siz niye ayrıldınız sahiden?" şeklindeki sorusu üzerine, "Kılıçdaroğlu ile baş başa görüştük, orada dedim ki: “İyi niyetinizden şüphem yok ama siz beni harcıyorsunuz. 1- İstemediğim halde belediye başkanı adayı yaptınız, arkamda durmadınız. 2- Hiç ilgim olmadığı halde Şişli olayında beni aracı kılıyorsunuz, netice başarısız. Ben yara aldım, niye ben? 3- Bana “Broşür hazırla” diyorsunuz, birlikte karar veriyoruz, emir veriyorsunuz. Sizin emrinize rağmen il başkan yardımcısı ve ilçe başkanlarınız yapmadık şey koymuyor, bunu da size duyuruyorum, engel olmuyorsunuz.” Yeterince açık mı Balçiçek Hanım?"

KILIÇDAROĞLU VERDİĞİ EMRİ SAHİPLENMİYOR

Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışlarına nasıl bir tepki verdiği sorulan İhsan Özkes şunları söyledi: "“Haklısın” dedi. “Yani benim tüm günahım size bağlı olmak, çalışkan olmak” dedim. Söylediği emrin arkasında durmuyor, sahiplenmiyor. CHP’nin değişik bir delege yapılanması var. “Delege ağaları” var. Genel başkan bu ağalara “Eyvallah” etme durumunda maalesef. “Sizin gücünüz yetmiyor bunlara, bunlar sizi götürür biliyorum” dedim genel başkana... Bu delege ağaları doğrudan olmasa da partiyi yönetiyor. Adayların belirlenmesinde, listelerin yapılmasında, PM yapılanmasında bu adamlar çok etkili.

Özkes, "İstifa gerekçelerinizi sıraladınız, peki sizde tetik düşüren olay ne?" sorusu üzerine ise, Kılıçdaroğlu'nun kızının İstanbul Ataşehir'deki rezidans skandalına isminin karışmasını hatırlatarak "Belki bunu söylememem gerekir ama son görüşmemizde Kılıçdaroğlu’na şöyle dedim: “Ben sizin temizliğinize inanıyorum, dürüstsünüz, iyisiniz ama şu daire başka yerde alınamaz mıydı?” Yeterince açık mıyım? “Keşke o daire oradan alınmasaydı” dedim. Ben genel başkana inanıyorum, güveniyorum ama halk ne düşünür? Evet. O ev başka yerden alınamaz mıydı? Rahatsız oldum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 12:19
banner53
YORUM EKLE

banner39