banner15

İki farklı dinleme için aynı hakim kandırılmış

Eski Bakanlardan Emre Gönensay'ın da 2009 yılında üç ay süreyle 'Emrah' sahte adıyla dinlendiği, dinlemeye gerekçe olarak da "Endişe paylaşarak şiddet eylemlerini teşvik ettiği" iddiasının gösterildiği ortaya çıktı

İki farklı dinleme için aynı hakim kandırılmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Emniyeti’nde 2008-2013 yılları arasında hukuk dışı dinlemeler yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında eski Dışişleri Bakanı Emre Gönensay’ın da 2009 yılında üç ay süreyle ‘Emrah’ sahte adıyla dinlendiği ortaya çıktı. Eski bakan hakkında dinleme talep eden, dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, Gönensay hakkında “Bir kısım devlet görevlilerini ve bürokratları şiddet eylemlerini hedefi haline getirmek için teşvik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirmek” gibi, ceza kanunda yer almayan bir suç isnadı yönelttiği anlaşıldı.

Bu arada, Gönensay’ın dinlenmesine ilişkin kararda imzası olan Hakim Metin Özçelik’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Taraf yazarlarını sahte isimle dinlenmesine de onay verdiği ortaya çıktı. Hakim Özçelik ve iki meslektaşı bu nedenle yargılanıyor.

Eski Dışişleri Bakanı Emre Gönensay hakkındaki ilk dinleme 12 Şubat 2009’da dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in talebiyle yapıldı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre dinleme talep formunda Gönensay’ın adı, ‘Emrah’ sahte adıyla gösterildi. Lağvedilmiş İstanbul Özel Yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik, aynı gün bu talebi onayladı. Böylece Gönensay, ‘Ergenekon‘ üyesi olduğu iddiasıyla üç ay süreyle dinlendi. Yılmazer’in dinleme talep formunda, Gönensay için “bir kısım devlet görevlilerini ve bürokratları şiddet eylemlerini hedefi haline getirmek için teşvik ve tahrik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirmek” isnadı yöneltildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48