İki günde 35 bin kişi sınıra geldi

Suriye'de artan Rus bombardımanı sebebiyle sınırımıza dayanan göç akınında, son 48 saatte 35 bin kişi geldi

İki günde 35 bin kişi sınıra geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kilis Valisi Süleyman Tapsız Türkiye'nin Kilis sınırına gelen sığınmacılar ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Tapsız, "48 saat içerisinde 30-35 bin insan geldi. İlk gün itibari ile 10 bin kişi çadırlara yerleştirildi. Şu çağrıyı yapabilirim, kahvaltı kumanyası ile ilgili hayırseverlerimiz yardımda bulunabilir. Bunun dışında biz her türlü tedbiri aldık." ifadelerini kullandı.

Vali Tapsız'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

Türkiye sınırına doğru göç hareketi başlattılar. 48 saat içerisinde 30-35 bin insan geldi. Bu insanların her türlü temel ihtiyaçlarının Başbakanlık, AFAD başkanlığında yerine getiriyoruz. Yatak, battaniye ve gıda ihtiyaçları gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor. Son 3 yılda 8 kamp kuruldu. Yeni gelen göç dalgası ile kampların kapasitelerini genişlettik. İlk gün itibari ile 10 bin kişi çadırlara yerleştirildi. 100 bin kişilik bir kapasite burada var. Sivilleri yönelik hava saldırısı durmalı. Bu durmaz ise kitlesel göç engellenemez. Rusya'nın sivillere yönelik hava saldırısı devam ederse, 70 binden daha fazla insanın sınırımıza gelme olasılığı bulmaktadır. Şu çağrıyı yapabilirim, kahvaltı kumanyası ile ilgili hayırseverlerimiz yardımda bulunabilir. Bunun dışında biz her türlü tedbiri aldık.

Bu küçük çocuk da son 24 saat içinde kucağında kedisi ile birliktesınırdan giren Suriyeli yüzlerce çocuktan biri.

 

MİT'TEN SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Suriyeliler pazartesi gününden itibaren sınır kapısında oluşturulacak MİT'in de destek vereceği güvenlik taramasının ardından Türkiye'ye alınmaya başlanacak. Böylece göçmenlerin arasına sızacak IŞİD ve PYD militanlarının geçişi önlenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 17:46
banner53
YORUM EKLE

banner39