banner39

İki yazarın PKK kitaplarına toplatma kararı

Örgüt elemanlarının başucu kitapları arasında yer aldığı iddiasıyla, Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari isimli yazarın PKK'lıların günlük hayatlarını anlatan kitapları hakkında toplatma kararı verildi

Güncel 16.12.2015, 10:20 16.12.2015, 10:29
İki yazarın PKK kitaplarına toplatma kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci Yazar Hasan Cemal'in “Delila Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” ve “Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri” kitabı ile gazeteci Tuğçe Tatari’nin “Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim” kitapları hakkınta toplatma kararı verildi. Karar, kitapların PKK'lıların başucu kitapları olduğu ve "şiddeti meşru gösterdiği" gerekçesiyle verildi.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 Ekim 2015 tarihinde Balıkesir, Hatay ve Siirt’i de kapsayan eşzamanlı operasyonunda 21 kişi hakkında KCK, YDG-H ve YPG üyeliği iddiasıyla yakalama kararı verildi.

Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin söz konusu operasyonla ilgili kararında gözaltına alınan Haşim V.’nin üzerinde “PKK/KCK terör örgütünün görüşleri doğrultusunda yayın yaptığı ve suç unsuru taşıdığı değerlendirilen” şeklinde tanımlanan aralarında Hasan Cemal’in “Delila Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” ile “Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri” kitaplarının da olduğu çok sayıda kitabın ele geçirildiği belirtildi.

"ŞİDDET VE TEHDİT YÖNTEMLERİNİ MEŞRU GÖSTERME"

Operasyon kapsamında üst araması yapılan 4 kişiden ele geçirilen çok sayıda kitabın toplatılmasıyla ilgili Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği “kopyala-yapıştır” gerekçe sunuldu. Kararda, “Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasının yapıldığı, suç işlemek için alenen tahrikte bulunduğu, suçun ve suçlunun övüldüğü kanaatine varılmıştır” denildi. Hakimlik, Basın Kanunu’nun 25. ve Anayasa’nın 28. maddesi gereği toplatma kararı verilmesine hükmetti.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?