banner39

İlahiyat müfredatı için uluslararası şûra önerisi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ilahiyat müfredatında yapılacak değişiklikler için uluslararası bir şûra önerisinde bulundu

Güncel 16.09.2013, 13:32 16.09.2013, 13:48
İlahiyat müfredatı için uluslararası şûra önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilahiyatlarda yapılacak müfredat reformu için uluslararası kapsamlı şura önerisinde bulundu. Görmez, "Bu konuda derhal Türkiye inisiyatif oluşturmalı. Uluslararası bir şura yapılmalı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, sadece Türkiye'de değil, İslam dünyasında dini eğitimin topyekun yenilenmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Görmez, Star Gazetesi'nde yer alan söyleşisinde konuyla ilgili şunları söyledi: Benim merkezden tek tip bir müfredatın dayatılmasını eleştirirken bir müfredat önermem doğru olmaz. Ancak istihdam alanlarımızı ve ihtiyaçlarımızı dikkate alacak olursak ilkesel olarak üç tür müfredata ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebilirim. Birincisi din eğitimi ağırlıklı müfredat. İkincisi Diyanet'in istihdamını dikkate alarak din hizmetleri ağırlıklı müfredat. Diğer üçüncüsü de bilimsel ve araştırmaya ağırlık veren müfredat olmalıdır. Bu müfredata dayalı ilahiyat fakülteleri istihdamdan bağımsız tamamen İslam'ın akademik, araştırmacı ve derin tefekkürü barındıran bir programı içermelidir. Bu üçünde de birbiriyle ortak ve farklı müfredat olmalıdır.

Bu öncelikle bunu gündeme almakla başlanacak bir konudur. Bugün Türkiye'nin yaşadığı tarihsel tecrübe ve birikim göz önünde bulundurularak bu konuda derhal bir inisiyatif oluşturulmalı. Hem dini açıdan, hem İslam'ın gelecek tasavvuru açısından, hem de bugün İslam dünyasının yaşadığı sorunları göz önünde bulundurarak büyük bir şura toplamak gerekir. Bütün bu ihtiyaçlar göz önüne alınarak katılıma dayalı bir tartışma yapılmalıdır. Ulusal hatta uluslararası düzeyde böyle bir şuraya Diyanet olarak ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim.

Bugün, geçmiş müktesebatımızı bugüne taşıyabilecek, meydan okumalara cevap verebilecek, bugünümüzü imar edebilecek, geleceğimizi inşa edebilecek nitelikli kalifiye insan kaynağına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Dünyanın her yanına hizmet götüren bir kurum olarak ifade etmek isterim ki, temsil, yeterlilik ve nitelik açısından olmamız gereken yerde değiliz.

Bugün olması gereken akademik bir tartışma sonunda, sorumluluk bilinciyle, idealizm ve gelecek tasavvuruyla yeniden ilahiyatların kendi mecrasının önünü açmak olmalıdır. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sadece ülke içerisinde hizmet sunacak kadrolara değil, aynı zamanda gönül coğrafyamız başta olmak üzere kıta Avrupası ve hatta dünyanın büyük kesiminde hizmet verecek kadrolara ihtiyaç duyuyoruz. Öncelikle tartışmaya yol açan ve tepkilere neden olan bu isim ve müfredat değişikliği kararı ivedilikle yeniden gözden geçirilmelidir.

İkinci olarak bu konuda başta Başkanlığımız olmak üzere bütün paydaşlarla karma bir komisyon teşkil edilebilir. Genişletilmiş şura toplantısına hazırlık sadedinde çalışmalarını tamamladıktan sonra konu şura düzeyinde tartışılır. Şurada çıkan tavsiye kararları doğrultusunda kalıcı, mevcut programların eksikliklerini telafi eden, yeni ihtiyaçları dikkate alan kapsamlı bir müfredat çalışması gerçekleştirilebilir. 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?