İLEM'den uluslararası yaz okulu

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek İLEM Uluslararası yaz Okulu'nun ana teması “21. Yüzyılda İslam Dünyası‟nda Değişim” olacak...

İLEM'den uluslararası yaz okulu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Akademik alanda yaptığı çalışmalarla tanınan İlmi Etüdler Derneği (İLEM) gerçekleştireceği İLEM Uluslararası Yaz Okulu'nda ulusal ve uluslararası pek çok akademisyeni bir araya getiriyor.

İLEM, bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Yaz Okulu ile farklı düşünce ve tecrübeleri ortak bir zeminde masaya yatırma ve tartışma imkânı oluşturmayı amaçlıyor. Program, İLEM, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve T.C. Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından ortaklaşa icra edilecek.

Program, 24-30 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Bu yılki ana teması "21. Yüzyılda İslam Dünyası'nda Değişim" olan İLEM Uluslararası Yaz Okulu'nda bu başlık çerçevesinde İslam dünyasının karşılaştığı değişim sürecinin yansımaları irdelenecek. Bu tema ekseninde gerçekleşecek sunumlarla değişim olgusu ve bunun İslam dünyasında meydana getirdiği tesirin boyutlara ele alınacak ve son zamanlarda İslam ülkelerinde meydana gelen yapısal değişimlerin hangi yöne evirileceğine dair değerlendirmelerde bulunulacak.

Yaz Okulu dâhilinde katılımcıların sunumlarının yanı sıra alanında uzman kişilerin vereceği konferans ve derslere ek olarak, İslam dünyasının geleceğine yönelik forumlar ve katılımcıların sunumları ve müzakereleri ile atölye çalışmaları olacak. Programa İslam ülkeleri başta olmak üzere farklı coğrafya ve ülkelerden lisansüstü seviyede eğitim gören 45 katılımcı iştirak edecek.

Yaz Okulu‟nda "AK Parti'nin İktidar Sürecinde Türk Siyasi Kültürünün Dönüşümü", Arap Baharı'nın Orta Asya‟ya Etkisi", Mısır Devrimi: Bir Kuşak Çatışması, Uluslararası İslami Uyanış ve Bir Azınlık Olarak Sri Lanka Müslümanları", "Yönetim Krizi ve Arap Baharı'nda Örnek Olay: Bahreyn", "İslam-Demokrasi Söylemi: 11 Eylül‟den Arap Baharı Sonrası Döneme", "Bangladeş'te Sekülarizm ve Paradoksları", "İslam Şehirlerinin Görünümlerinde Dini İnançların Yansımaları", "İslami Finans Etiği", "Nesefi Akaidinde Bilgi Kaynağı: Modern Bilimin Epistemolojik Problemiyle Karşılaşmak", gibi pek çok farklı başlık tartışılacak.

Ayrıca İslamcılık tartışmalarında iki önemli entelektüel olan Dr. Bobby Salman Sayyid ve Dr. Abdülvahap El Efendi de tebliğleriyle programa katılacak. Programda sunulacak metinler daha sonra uluslararası bir kitap olarak yayınlanacak.

Programda yer alacak ders, konferans ve atölye başlıkları şu şekilde:

Konferans

İslam Dünyası: Bugünü ve Yarın, Dr. Savaş Ş. Barkçin (Başbakanlık Baş Müşaviri)

Dersler

1. Küresel Siyaset ve İslam Dünyasında Değişim, Dr. Bobby S. Sayyid

2. Gelenek ve Yenilenme: İslam Dünyasının Entelektüel Geleceği, Dr. Abdülvahap El Efendi

3. İslam Dünyasında Değişimin Ekonomi Politiği, Dr. Sadık Ünay

Forum ve Atölyeler

1. Doğu-Batı İlişkiler: Çatışma ve Müzakere

2. İslam Dünyasında İlim Geleneği ve İlmi Üretim

3. İslam Dünyasında Siyasal Değişim

4. İslam Dünyasının Geleceği: Yeni Aktörlerin Rolü

5. İslam-Sekülerizm ve Arap Devrimleri Sonrası Siyaset

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39