İlk ayakkabı fırlatma eylemi Ankara'da yapılmıştı

2010'da Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciden 50 yıl önce Ankara'da Bernar Nahum'a karşı aynı eylem yapılmıştı

İlk ayakkabı fırlatma eylemi Ankara'da yapılmıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin önceki başkanı George W. Bush'a karşı 2010'da son Irak ziyaretinde yapılan ayakkabı eylemi dünya kamuoyunda uzun süre konuşulmuştu. Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi, Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yaptığı ortak basın toplantısında ayakkabısını fırlatmıştı. Bush, bu darbeden eğilerek kurtulmuştu.

Ancak Zeydi'den yıllar önce benzer bir eylemin Ankara'da yapıldığı belirtiliyor. Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan tarafından yazılan Davam isimli kitapta 1961'de Ankara'da yapılan Otomotiv Kongresi'nde de ayakkabı fırlatma eylemi yapıldığı ifade ediliyor.

Erbakan'ın ifadesine göre Kongre salonu oldukça kalabalık ve heyecanlıdır. Salonda Türkiye'nin kendi otomobilini üretmesinin inancı ile heyecanlanan mühendislerin yanı sıra, yerli otomobil fikrine karşı çıkanlar da vardır. Bunlardan biri de, Bernar Nahum'dur. Bernar Nahum, Koç Otomotiv Grubu'nun temsilcisi olarak toplantıdadır.

Nahum, Birinci Otomotiv Kongresi'nde konuşurken salondaki hava giderek elektriklenmeye başlar. Çünkü Otokoç'un ortağı ve yöneticisi Nahum, salondaki heyecanın aksine otomotiv sanayinin zorluklarından bahsetmekte ve yerli otomobil fikrine karşı çıkmaktadır.

O sırada ön sıralarda oturan genç bir mühendis bir kürsüde konuşan Bernar Nahum'a, bir de ayakkabılarına bakmaktadır. Makina Kimya Endüstrisi'nde (MKE) çalışan mühendisin ayağında kurumun yeni dağıttığı postallardan vardır. Nahum konuşmasına devam ederken genç mühendis postalının bağcıklarını çözmeye başlar.

Nahum; "Bursa'da şeftali üretmek otomotiv üretmekten hem daha kolay hem daha kazançlıdır" dediği anda da ortalık karışır. Nahum'un "otomotiv yerine şeftali üretmeyi" önermesine dayanamayan genç ayağından çıkardığı postalı kürsüye fırlatmıştır.

Postal, Nahum'un alnına çarparken, MKE'li gencin; "Bize otomobili siz ürettirmiyorsunuz" diye bağırdığı duyulur.

Erbakan bu olayı ilk ayakkabı fırlatma eylemi olarak nitelendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39