İlk Hac kafilesi 12 Eylül'de yola çıkıyor

Hac farizasını yerine getimek için Suudi Arabistan2a gidecek ilk kafile 12 Eylül'de yola çıkacak...

İlk Hac kafilesi 12 Eylül'de yola çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı hac takvimini yayımladı. Bu yıl mukaddes topraklara ilk kafile 12 Eylül'de gidecek. Son sefer 9 Ekim'de yapılacak. Kafileler Arabistan'da 40 günden fazla kalamayacak. Dönüşler ise 19 Ekim'de başlayacak.

Suudi Arabistan'ın Harem-i Şerif'te devam eden genişletme çalışmaları sebebiyle düşürdüğü kontenjanlar sonrası çekilen ikinci kurada isimleri belirlenen 59 bin 200 kişi için heyecan sürüyor. İlk kafilenin 12 Eylül'de yola çıkacağı mukaddes yolculukta son sefer 9 Ekim'de yapılacak. Bu yıl hacı kafilelerinin Arabistan'da kalış süreleri 40 günü geçmeyecek. Dönüşler ise 19 Ekim'de başlayıp 10 Kasım'da sona erecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel'in verdiği bilgiye göre Diyanet bu yıl hacı adaylarına bin 600 personelle hizmet sunacak. Kafile başkanının yanı sıra her 45 kişiye de bir din görevlisi tahsis edilecek. Şirketler de dahil olmak üzere her kafileye bir kadın irşat görevlisi rehberlik edecek. Bu sene hacda görevlendirilen personelin eğitimiyle ilgili de yenilikler yapıldı. Birer haftalık seminerlere tabi tutulan hac personeli, göreve hazır hale getirildi. Yücel, bu yılki ilklerden birini şu sözlerle anlattı: "Personelimiz içerisinde daha önce Suudi Arabistan'a gitmemiş, hayatında Kâbe'yi görmemiş 550 görevlimiz vardı. Bu personelimizi Ramazan öncesinde 5 günlük özel bir eğitim amacıyla Arabistan'a götürerek orada ciddi bir eğitim yaptık. Fiilen görevleri tatbik ettiler. Dolu dolu bir eğitim gerçekleştirdik."

Hacı adaylarının eğitimine yönelik de bir heyet tarafından program hazırlanarak il müftülüklerine iletildi. Müftülükler, program doğrultusunda en az 5 defa hacıları bir araya getirerek eğitim verdi. Bu eğitimlerde sağlık konusundaki bilgilendirmeler, il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 08:26
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 8 yıl Önce

Kafirle işbirliği halinde osmanlıya ihanet edip. 500.000 Türk askerini kalleşce kafirle birlik olup katlettiler.Şimdi müslüman milletlere her türlü zulmü yapıyorlar. Bunlarda paralarını kafir bankalarında saklıyorlar. Kafirlerle ticaret yapıyorlar.milli sermayelerinizi bunlara asla kaptırmayın. Artık özelliğinide kaybetmiş bu diyara asla gitmeyin. gerçek kafir olursunuz gidince...www.depremerk

banner39