banner39

İlk müdahale Zincirlikuyu ve Okmeydanı'nda

Taksim'de kitlesel gösteri yapmak isteyen gruplara Zincirlikuyu ve Okmeydanı'nda müdahale etti. Türk-İş'ten bir heyet Taksim Meydanı'na çelenk bıraktı, açıklama yaptı

Güncel 01.05.2015, 11:14 01.05.2015, 11:55
İlk müdahale Zincirlikuyu ve Okmeydanı'nda

Osman Hulusi Boyraz - Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kitlesel kutlamaların yasak olduğu Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara karşı alınan yoğun önlemler devam ediyor. Yaklaşık 10 bin polisin görev aldığı önlemler kapsamında bu yıl bir ilk de yaşandı. Sivil polisler seri numaralı yelekler giyerek göreve başladı. Taksim'e çıkan bütün yollar polis tarafından tutuldu. Eylemci gruplar Beşiktaş ve Şişli Meydanları'nda toplanmaya başladı. Okmeydanı ve Zincirlikuyu'da alınan önlemler ise kısa sürede müdahaleye dönüştü.

ZİNCİRLİKUYU

Polis Zincirlikuyu’da Devrimci İşçi Partisi kortejine, Okmeydanı’nda da Ezilenlerin Sosyalist Partisi İstanbul İl Örgütü kortejine müdahaleye başladı.

Zincirlikuyu tarafından Beşiktaş'a inmeye çalışan eylemci bir grup geri dönmeleri ikazına uymayınca polis biber gazı, Toma ve plastik mermi ile müdahalede bulundu ve grup Levent yönüne doğru geri çekilmek durumunda kaldı.

BEŞİKTAŞ

Beşiktaş’ta sendikalar, siyasi partiler ve meslek odalarından oluşturulan kortejin Taksim’e yürümesi için polisle pazarlık yapılıyor.

Diğer taraftan Beşiktaş'ın Yıldız semtinde de polisin eylemcilere müdahale ettiği bildirildi. Yine Beşiktaş'ta Fulya semtinden Taksim'e doğru yürümek isteyen gruplara polis biber gazı ile müdahalede bulundu. 

ŞİŞLİ

Şişli’de ise polisin Komünist Parti kortejine müdahale hazırlığında olduğu öğrenildi. Öte yandan, kortejlerin toplantığı tüm noktalarda çok sayıda gözaltı olduğu da gelen bilgiler arasında.

TAKSİM

Taksim'de polisin tüm önlemlerine rağmen yaklaşık 30 kişilik bir grup kutlama için meydana sızdı. Polis ile grup arasında kovalamaca başladı. Polislerin önlemi üzerine grup ara sokaklara dağıldı.

 

ANMA

Türk-İş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Gümüşsuyu'ndaki Türk-İş İstanbul Temsilciliği önünde toplanan sendika üyeleri, buradan Taksim'deki Kazancı Yokuşu'na ellerinde karanfiller ve sendika bayraklarıyla ''Yaşasın 1 Mayıs'', ''Birleşe Birleşe Kazanacağız'' sloganları eşliğinde yürüdü.

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak burada yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ı törenlerle kutlamak istemelerine rağmen, buruk bir şekilde kutladıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?