İlk yerli denizaltının teslimi 2020'de

Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, 6 adet denizaltı üzerinde çalışıldığını ve ilk teslimatların 2020'de olacağını söyledi.

İlk yerli denizaltının teslimi 2020'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli denizaltı projesiyle ilgili çalışmaları yerinde anlatan Savunma Sanayi Müsteşarı Demir, 6 adet denizaltı üzerinde çalışıldığını ve ilk teslimatların 2020'de olacağını söyledi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, milli denizaltı projesiyle ilgili çalışmaları yerinde anlattı. Bu kapsamda milli denizaltı projemizle ilgili çalışmalar hakkında bilgi almak üzere İstanbul ve Gölcük'teki tersanelere girildi. Projeyle ilgili bilgi veren Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Prof. Dr. İsmail Demir, 6 adet denizaltı üzerinde çalışıldığını ve ilk teslimatların 2020'de olacağını söyleyerek "Dünyanın en modern denizaltılarını yapıyoruz. Batarya sistemi, motor, jeneratör gibi şeyler yerli değil ama yerli olması için çalışıyoruz. İsmi henüz belli değil ama milli denizaltımız 66 metre uzunluğunda ve 6.3 metre çapında olacak. 300 kişinin çalıştığı projede 330 elemana daha ihtiyaç var" diye konuştu.

ALMANYASIZ DA YAPARIZ

Prof. Dr. İsmail Demir şöyle devam etti: "Ermeni tasarısı nedeniyle Almanya ile ilişkilerimizi gözden geçireceğiz. Denizaltıyı Almanlar olmadan da yapabiliriz. Cumhurbaşkanımızın 'Dik duracağız, diklenmeyeceğiz' diye tabir ettiği durum burada da söz konusu. Savunma sanayi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tam destek verdiği bir alan. Başka ülkelerle dostane şekilde kazan kazan prensibiyle çalışırız. Gerek İHA'lar, gerek denizcilik gerekse diğer savunma sektörlerinden çok da kimsenin kaprisini çekecek durumda değiliz. Belki biraz geç olur, biraz daha çok terleriz ama bu işi yaparız."

Yeni nesil MİLGEM'lerin yapmaya devam edildiğini bildiren Prof. Dr. Demir "2020'de 4 milli gemimiz denize inmiş olacak. Gemi bir kabuk. Bu kabuğun içini doldurmak, görev sistemlerini, haberleşme sistemlerini ve silahlarını yapmaktır önemli olan. Savunma sanayisinin kullanıldığı her üründe yerli sanayi ne kadar katkı sağlar, ne kadar işin içine girer şeklindeki bir boyutu her zaman masada tutuyor ve buna ağırlık veriyoruz. Yeni Milli Savunma Bakanımız ilave bir fırsat doğurdu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan gelen Fikri Işık'la teknoloji ve bilimin daha çok ön plana çıktığı bir dönemi yaşayacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35