banner39

İlker Başbuğ'un AYM başvurusunda usul eksikliği

İlker Başbuğ'un yeniden yargılama için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda usul eksikliği tespit edildi

Güncel 14.02.2014, 09:28 14.02.2014, 09:28
İlker Başbuğ'un AYM başvurusunda usul eksikliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un bireysel başvurusunu dün gündeminde olmamasına rağmen sürpriz şekilde ön incelemeye aldı. Başvuruda usül eksiklikleri belirleyen AYM, nihai karar için Adalet Bakanlığı'nın görüşünü beklemeye karar verdi.

AYM, Başbuğ'un ihlal iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusundaki “tahliye talebi” için Adalet Bakanlığı'ndan görüş istemiş ve bir ay süre vermişti. AYM'nin yazısı, 24 Ocak'ta bakanlığa ulaştı. Bakanlığın görüş için 24 Şubat'a kadar süresi bulunuyor.

Bakanlık da Ergenekon kararını veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Başbuğ'un “ihlal” başvurusu konusunda görüş sordu. Bakanlık bu bilgi geldikten sonra görüşünü AYM'ye iletetecek.

AYM heyeti dün Başbuğ dosyasını değerlendirmek için toplandı. Ön inceleme toplantısı yapan AYM Heyeti usül eksiklikleri nedeniyle “kabul edilebilirlik” incelemesi yapamadı. Usül eksiklerinin tamamlatılmasına ve Adalet Bakanlığı'nın görüşü geldikten sonra “kabul edilebilirlik” incelemesi yapılmasına karar verildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?