İltica isteyen Müslüman Çinli genç Çin'e teslim edildi

Türkiye'den iltica talebinde bulunan Müslüman Çinli gencin Suriye'de savaştığı iddiasıyla bir gece yarısı uçakla Çin'e iade edildiği belirtiliyor

İltica isteyen Müslüman Çinli genç Çin'e teslim edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilecik'te yaşayan ve Türkiye'ye iltica talebinde bulunan Çinli Whag Hu (Müslüman olup Yusuf ismini almış) isimli bir genç, Suriye'de savaştığı iddiasıyla Çin'in talebi üzerine Çin'e iade edildi.

Türkistan Bülteni'nde yer alan habere göre Yusuf, her hafta imza için gittiği Bilecik Emniyet Müdürlüğü'ne en son gittiği 26 Ağustos'ta evine dönmedi. Eşi, Yusuf'un kendisini aradığını ve kendisine Çin'e iade edildiğini söylediğini belirterek eşyalarını havaalanına götürdüğünü söyledi.

Gece vakti olduğu için BM Bürosu'na ulaşamadığını belirten Yusuf'un eşi Sultan, BM görevlilerinin daha önce öldürülme riski bulunan ülkeye iade edilemeyeceğini belki üçüncü bir ülkeye gönderilebileceğini söylediklerini ifade ederek "Türkiye, kocamı öldürüleceğini bile bile Çin'e iade etti" dedi.

Sultan, Yusuf'la uçağa bindirildikten sonra irtibatının kesildiğini ve telefonunun kapalı olduğunu söyledi. Çin polisinin Yusuf'un ailesini aradığını belirten Sultan, çocuğun ellerinde ve güvende olduklarını söylediğini aktaran Sultan, buna rağmen ne ailesinin ne de kendisinin Yusuf'a ulaşamadığını kaydetti.

Geçtiğimiz dönemlerde Suriye'de de muhaliflerin safında savaştığı iddia edilen Yusuf, Çin'i Suriye politikası konusunda uyaran videosuyla gündeme gelmişti fakat Suriye'de savaştığına dair hiçbir delil bulunmuyor. Söz konusu videoda da bir mevzide elinde silahla görülüyor. Videoda çatışmaya dair hiçbir işaret bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 12:28
banner53
YORUM EKLE

banner39