banner39

"İmza vermezlerse ben çekilirim"

Muharrem İnce, "500, 600 imza ile değil 900-1000 imza ile olmalı. Hepsini yarın saat 10.00'da noterlere çağırıyorum. Yarın 1250 arkadaşımız imza vermezse ben çekilirim kenara." dedi.

Güncel 29.07.2018, 22:35 30.07.2018, 15:54
"İmza vermezlerse ben çekilirim"

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce, Halk TV canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. "Partisinden 4 milyon fazla oy alarak milletin önüne çıktım, bu millete başını eğdirmedim, CHP’nin başını eğdirmedim." diyen İnce, "Bir mücadele verdim. Şimdi 15 milyon seçmene bir uyarı görevi görevinde bulunuyorum. Yarın bu 1250 arkadaşımız bunu vermezse benim yapacağım bir şey yok. Ben çekilirim kenara. Koltuk derdinde falan değilim. Türkiye derdindeyim ben." ifadelerini kullandı.

İnce'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

Anadolu'da 100 milletvekili geziyor. 'İmzanı geri al' diye baskı yapıyorlar. Bunları sadece Genel Başkan'a gösteririm. Ses kayıtları, mesajlar var. Bu 100 milletvekili illerde ne arıyor, rahibi mi, ekonomiyi mi anlatıyorlar?

Ben şimdiden uyarıyorum, tehlikeyi görüyorum. Yerel seçimler var, belediyelerin yarısını kaybediyoruz. Belediye başkanlarına, meclis üyelerine sesleniyorum. Partinin oyu yüzde 15'e düşerse senin adaylığın ne işe yarayacak? Ancak masraf olacak.

Bir kişi sandıktan sorumlu genel başkan yardımcısı olmalı. Sandık görevlilerin bir statüsü olmalı. Bu 3 ayda olacak iş değil. Şimdiden yapılmalı. 1250 delegemimiz bu akşam şuna karar verecek; 'bizim hedefimizi T.C'yi yönetmek mi, yoksa CHP'yi mi yönetmek, ya da Beşiktaş, Çankaya, Kadıköy'ü yönetmek mi yoksa Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ni de kazanmak mı?

Bu kurultay yapılırsa, Eylül'de bir kurultay daha yapacağız. İstanbul'dan kim aday olacak, delegelerin önüne sandığı koyacağız öyle karar vereceğiz.

18 yaş altı 5 milyon seçmenimiz var. Hedefimiz 1 milyon genç üye. Bir delege üyemizle konuştuk; eşi, kızı, torunu diyor ki; 'dede imza' var. Bunlarla 20 milyon seçmenimiz var.

Yarın 1250 delegemiz iyi düşünsün öyle karar versin. Bana diyorlar ki, CHP yerel seçimlerde başarısız olacak, ondan sonra sen gel. Yaralı oradayken bu yapılamaz, tedavi yapmak gerekiyor.

'Yerel seçimler var kurultay yapılmaz' diyorlar, İyi Parti, Ak Parti yapıyor, biz neden yapmıyoruz. 500, 600 imza ile değil 900-1000 imza ile olmalı. Hepsini yarın saat 10:00'da NOTER'lere çağırıyorum. Yarın 1250 arkadaşımız imza vermezse, ben çekilirim kenara. 50 günde neler yaptık, 500 günde neler yapabiliriz, varın siz düşünün. Yapacağımıza, başaracağımıza inanıyorum.

"SOKAK NE DİYORSA ONU YAP"

1250 arkadaşıma Kılıçdaroğlu'nu da, İnce'yi de, belediye başkanını da dinlemeyin. Bunların bir hesabı vardır. Sokağa çık 500 metre yürü.

Bir milyon 250 bin üyemiz var. Oyumuz 15 milyon… Sokağa çık sor, sokak ne diyorsa onu yap güzel kardeşim. Sokak sana değiştir diyorsa yarın git imzanı ver.

24 Haziran'da insanları sokağa neden çağırayım. Genel Merkez'den bana gelen bir bilgi olmadı. Ana merkez, kumanda genel başkan yardımcılarında, benden neden açıklama bekliyorlar anlamıyorum.

Çatışma olacaksa olur, çatışmadan korkmam ben. 188 bin ıslak imzalı tutanak olacak elinizde, YSK ile sonuçlar uymuyorsa, bakıyorsanız oyla çalınıyor, işte o zaman sokağa çıkılır, ben de sokağa çıkın derim.

Ben sözümün arkasındayım. Sayın genel başkan da Deniz Baykal bırakınca 3 kez kameraların karşısına geçip ben aday olmayacağım dedi. Şimdi karşımızda yeni bir durum var. İyi Parti'nin, Saadet Partisi'nin Ak Parti'nin adayları genel başkan oluyor, ben olmuyorum. Burada bir çift başlılık var. 5 Sene sonra Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı'na aday olacak mıdır? Olmayacaktır. İşte buyüzden bırakmalıdır. Ben genel başkan olursam aday adayıyım. Sandık kuracağız, üyeler, barolar, sendikalar, DİSK, ADD oy kullanacak. Aday öyle belirlenecek.

Bundan sonra Meclis'te mücadele etmenin bir anlamı yok. Bundan sonra mücadele sokakta olmalı. CHP Genel Başkanı, bir otobüse atlayıp Türkiye'nin altını üstüne getirmesi gerekir.

Ben imzacı arkadaşları teşvik ediyorum. İmzaları CHP PM üyesi Gaye Usluer ve milletvekili Yaşar Tüzün organize ediyor. Grup Başkanvekili Özgür Özel vekilleri toplayıp kurultaya gerek yok diyor. Ancak Manisa'daki 18 delegenin hepsi imza veriyor. Sakarya'da Engin Özkaç var, kurultaya gerek yok diyor ama 14 delegenin 14'ü de imza veriyor.

Bu kurultay sayı meselesini geçti artık. CHP'de genel başkanın nasıl seçileceği belli, ama nasıl gdeceği belli değil. Cumhuriyet tarihinde bir ilk bu. Delege sayısının yarısından bir fazlası bu işe çözecek. Çözemezse de yapacak birşey yok.

"2 AY ÖNCE 'TÜRKİYE'Yİ YÖNET' DİYORLARDI, ŞİMDİ 'CHP'Yİ YÖNETME' DİYORLAR"

2 ay önce beni Türkiye'nin Cumhurbaşkanı yapıp Türkiye'yi yönet diyorlardı. Şimdi CHP'yi yönetme diyorlar. Saray yönetimi Erdoğan, mevcut yönetiminden memnu değil mi? Ben seçimde salladım, Saray yüzde 22'yi mi ister yoksa yüzde 30'u mu ister.

Ben 26 milyon insanın oyunu almak istiyorum Ben 26 milyona saygımdan dolayı Erdoğan'ı tebrik ettim. Sayın İlhan Kesici, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edip, Erdoğan'ı ziyaret edeceğini söylüyor. Sonra da gelip bilgi veriyor o zaman neden gitmesine izin verdin.

İmza toplamada çok çirkin şeyler oluyor. Onları sizle paylaşmıyorum. Partim zarar görmesin diye. Daha büyük şeyler var. Seçim gecesinde çok kötü şeyler oldu. Tupun büyüğü heybede. Ben bunları genel başkana anlatacağım. Bazen dersiniz ki, partime zarar geleceğine bana zarar gelsin. Bazen de dersiniz ki, ülkeme zarar geleceğine partime zarar gelsin dersiniz.

Otobüse binmek için can atanlar,'can dost helal olsun götürüyorsun' diyor. PM'ye benim listemden yazılınca, girince 'can dost' diyordu. Saflar değişince…

Ana muhalefet yok artık, ana muhalefet burada artık. En çok oy alan ikinci isim burada.

Arkadaşlarımız dokunulmazlıklar konusunda CHP yönetimin tavrından dolayı içeride. Partim 'evet' dedi, ben 'hayır' dedim. Biz bu konuda uyardık. 'Evet' oyu verenlerin vebali var. Kendi arkadaşımızı ateşe attı CHP yönetimi. Kim 'evet' dediyse sorumlular orada.

Eren Erdem kardeşimin adı konuşuluyordu. Ben genel başkan olsaydım, mutlaka Eren'i yazardım milletvekili listesine. Kendi evladına yedirmeyeceksin. Bir problem varsa kendin çözersin. Türkiye'de artık hukuk yok. Arkadaşlarımız rehine. Türkiye'de talimatla yürütülen bir yargı varsa neden aslanların önüne atıyorsun. Eren'i hedef gösteriyorlardı. Bunların yaşanacağı belliydi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Abdullah Gül… Beni örgüt aday yaptı, Kılıçdaroğlu açıkladı. Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül'ü istiyordu. Akşener çıktı, ben çatı aday filan tanımıyorum dedi. Beni aday yaptılar.

15 milletvekilini İyi Parti'ye gönderilmesi, kendi evladını Cumhurbaşkanı adayı yaptılar bunlar, doğru.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?