İncirlik için Bakanlar Kurulu kararı iddiası

ABD ile IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede varılan mutabakatın, "Gizli Bakanlar Kurulu Kararı" olarak imzaya açıldığı ileri sürülüyor

İncirlik için Bakanlar Kurulu kararı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede varılan mutabakat, "Gizli Bakanlar Kurulu Kararı" olarak imzaya açıldığı iddia edildi.

CNN Türk’ün haberine göre göre, eş zamanlı olarak atılması planlanan adımlar çerçevesinde İncirlik Üssü "koalisyon" uçaklarına açılacak. Belirli hatlar üzerinde ise güvenli bölge deklarasyonu ilan edilmesi gündemde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama da İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı savaşta kullanılması konusunda iki hafta önce varılan prensip anlaşmasını sonuçlandırmak için dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

KARAR METNİ

Habere göre; Türkiye-ABD arasındaki anlaşmaya göre uçaklar, İncirlik'ten kalkıp IŞİD'e dönük bombardıman yapabilecek. Anlaşma metninde, "Gerekli görülmesi halinde, üssün ve hava sahasının kullanılmasını Türk Hava Kuvvetleri'nin koordine edeceği" yazıyor. İncirlik'e kara muharip gücü konuşlanamayacak. Ancak koalisyon uçaklarının teknik ihtiyaçlarını gidermek için 40-50 kişilik askeri heyet gelecek. Arıza, yakıt ikmali gibi olağan üstü durumlarda Batman ve erhaç üssü de kullandırılacak.

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan mutabakat metni, 'Türkiye-ABD ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ile birlikte kapsamlı ortak hareket etme eylem planı'. Bu plana göre, Türkiye'nin uzun süredir, talebi olan güvenli bölge de oluşturulacak. Belirlenen yer, Türkiye-Suriye sınırındaki Mare-Cerablus arasındaki 90 kilometrelik alan. 90 kilometre boyunca değil ama yer yer güvenli bölgenin derinliği 50 kilometre kadar içeri girecek.

O bölgenin havadan güvenliği de ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine ait olacak.
Gerekli görülen haller Türk savaş uçakları da koruma görevini üstlenecek.
Türk savaş uçakları İncirlik'ten kalkıp doğrudan IŞİD hedeflerini vurmayacak ama güvenlik bölge tehdit altında olduğunda Türk jetleri de devreye girecek.

Amerika ve Türkiye, güvenli bölgenin IŞİD ve El Nusra gibi örgütlerin eline geçmesine ve Esad güçlerinin savaş uçaklarının bu bölgeye girişine izin verilmemesi konusunda uzlaştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 09:53
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
UMUT VAROL
UMUT VAROL - 6 yıl Önce

MADEM Kİ TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE VE BÜTÜN TERÖRİSTLERİN ORTADOĞUDAN SİLİNMESİNE VESİLE OLACAK, HÜKÜMETİMİZİN ALDIĞI BU KARAR ,İSABETLİDİR..VE SONUCU HAYIRLI OLUR İNŞAALLAH..

banner39