banner39

İnfaz koruma memurlarına sevindirici haber

İinfaz koruma memurlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışma başlatılıyor

Güncel 30.06.2016, 14:43 30.06.2016, 14:43
İnfaz koruma memurlarına sevindirici haber

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerinde görevli infaz koruma memurlarının özlük haklarının iyileştirilmesini öngören kanunun önümüzdeki yasama yılında TBMM gündemine getirileceğini açıkladı.

Danıştay Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, "Ceza infaz kurumlarında çalışan infaz koruma memurlarının durumuyla ilgili bildiğiniz gibi geçen yasama yılında bir kanun tasarısı hazırlandı, cezaevlerinin dış güvenliğinin jandarmadan alınarak Adalet Bakanlığına verilmesi, infaz koruma memurlarımızın özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasını da içeriyordu. Genel Kurulda önemli bir kısmı da görüşüldü. O arada kanun görüşmeleri ertelendi, kadük kaldı" dedi. Bozdağ, Bakanlık olarak bu yasa tasarısını önümüzdeki yasama yılında TBMM'ye yeniden sevk etmeyi, dış güvenliği Adalet Bakanlığı'na almayı ve infaz koruma memurlarının özlük haklarını da iyileştirmeyi planlladıklarını söyledi. Bozdağ, "İnşallah önümüzdeki yasama yılında bu adımı beraber atarız" diye konuştu.

"KAPATILAN ADLİYELER AÇILMAYACAK"

Bozdağ, iş sayısı düşük olduğu için kapatılan adliyelerle ilgili soru üzerine ise, şöyle konuştu:

"Adliyeler, geçmişte dosya sayıları, coğrafi yakınlıklar, uzaklıklar ve başka pek çok kriter dikkate alınarak kapatıldı. Şu ana kadar 146 adliye bir kapatıldı, daha sonra da 44 adliye ayrıca kapatıldı yani yaklaşık 200 adliye kapatılmış oldu. Bakanlık olarak yeniden adliyeleri açmayı düşünmüyoruz. Benim ilimde 4 tane ilçenin adliyesi kapatıldı. İlk 146'lık grup içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ilçesi Güneysu Adliyesi de kapatıldı."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?