banner39

İngiliz medyası hedef saptırıyor

Avrupa'nın en büyük havalimanlarından askeri malzemelerle rahatlıkla çıkış yapan IŞİD üyeleri Türkiye tarafından yakalanarak sınırdışı edildiği, şu ana kadar yaklaşık 6 bin kişinin tespit edilerek ülkeye girişleri yasaklandığı halde başta İngiliz medyası olmak üzere batılı birçok ülke medyasında Türkiye hedef tahtası olmaya devam ediyor

Güncel 26.08.2014, 11:14 26.08.2014, 11:22
İngiliz medyası hedef saptırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Irak işgali sırasında ortaya çıkan Suriye'deki iç karışıklıklardan sonra etkinliğini iyice arttıran IŞİD'in batılı ülkeler için büyük sorun teşkil etmesinden sonra en çok suçlanan ülkelerin başında Türkiye gelmeye başladı. Batılı gazetelerde her geçen gün Türkiye'nin "teröre destek" veren ülke olduğu yönünde yapılan haberlerin sayısı artarken, Avrupa'daki havalimanlarından askeri malzemelerle rahatça çıkış yapan IŞİD üyleriyle ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor. Avrupa'nın en büyük havalimanlarından askeri malzemelerle rahatlıkla çıkış yapan IŞİD üyeleri Türkiye tarafından yakalanarak sınırdışı edildiği, şu ana kadar yaklaşık 6 bin kişinin tespit edilerek ülkeye girişleri yasaklandığı halde başta İngiliz medyası olmak üzere batılı birçok ülke medyasında Türkiye hedef tahtası olmaya devam ediyor.

Son olarak The Guardian ve Daily Mail gazeteleri, istihbarat kaynaklı haberlerle Londra'nın Gatwick ve Heathrow havaalanlarından Suriye'ye giden IŞİD'çilerin görüntülerini yayınlayıp  'Antalya'dan gittiler' diye verdi.

IŞİD krizinden sonra batı basınında Türkiye'yi 'teröre destek veren ülke' gibi gösteren dezenformasyon furyası yeniden başladı. Belli başlı medya organlarında batılı istihbarat örgütlerinden servis edildiği anlaşılan ve IŞİD üyelerinin Türkiye'den nasıl Suriye ve Irak'a geçtiğine dair uzun tefrikalar ve insan hikayeleri yayımlandı.

The Guardian ve Daily Mail gibi medya organları, servis ettikleri istihbarat kaynaklı haberlerle Londra'nın Gatwick ve Heathrow havaalanlarından Suriye'ye giden IŞİD üyelerinin foroğraflarını yayınlayıp 'Antalya'dan gittiler!' diye Türkiye'yi hedef gösterdi.

Daily Mail gazetesi, IŞİD'e katılmak için İngiltere vatandaşı bir grubun Gatwick havalimanında çekilmiş görüntülerini yayınlayarak altına 'Antalya üzerinden Suriye ve Irak'altına gittiler' diye yazdı.

Daily Mail gazetesi, 8 Ekim 2013 tarihinde havalimanının güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntülerde 25 yaşındaki Muhammad Hamidur Rahman, 31 yaşındaki Mashadur Choudhury, 25 yaşındaki Assad Uzzaman, 19 yaşındaki Mehdi Hassan ve Mamunur Roshid'in Thomas Cook havayollarına ait bir uçakla Londra'daki Gatwick Havalimanı'ndan ayrıldıklarını yazdı.

Gazete, kendilerine 'Britani Brigade Bangladeshi Bad Boys' (Bangladeşli Kötü Çocukların İngiliz Tugayı) ismini veren kişilerin Antalya'dan sonra Hatay'a gittiği ve buradan Suriye'ye geçerek IŞİD militanları ile buluştuğunu ileri sürdü.

KENDİ HABERİNİ YALANLADI

Gazete haberini yalanlarcasına şu bilgiyi de verdi: Mashadur Choudhury IŞİD'e katılmaya 'hak kazanamadığı' için İngiltere'ye dönünce tutuklanarak hapse atıldı. Haberde İngiliz yetkililerin görüntülerde yer alan diğer üç kişinin nerede olduğunu şu an için bilmedikleri ancak Bangladeş asıllı Müslüman İngilizlerin halen IŞİD için savaştığını tahmin ettikleri belirtildi. Haberde ayrıca İngiliz yetkililerin her ay yaklaşık 30 İngiltere vatandaşının IŞİD'e katılmak için Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a gittiğine inandığı da vurgulandı.

TÜRKİYE OLMAZSA LÜBNAN'DAN GİDERLER

The Guardian gazetesi önceki günkü haberinde IŞİD üyelerinin Suriye sınırına doğru akışını önlemek için Türkiye'nin gittikçe artan bir baskı altında olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan Iraklı IŞİD uzmanı Hişam el Haşimi'ye göre Türkiye sınırını 'açık tutamazsa' militan örgüt, Lübnan üzerinden başka bir kapı açmaya çalışacak.

AVRUPA'DAN ASKERİ MALZEMELERLE ÇIKIŞ YAPILIYOR

Konuyla ilgili dünkü köşe yazısında önemli bilgiler aktaran Ceren Kenar, batı basınında yer aldığının aksine Türkiye'nin sınırlarda şu ana kadar 6 bin kişiye giriş yasağı koyduğunu aktardı. Örgütlerle bağlantısı olduğundan şüphelenilen yaklaşık bin kişi ise sınır dışı edildi.

Yazısında "Batı medyasında Foley'in infazı sonrasında İD için savaşan Batı ülkesi vatandaşları meselesi yine gündem oldu. Bu konuya ilişkin çoğu yorumda ilginç bir şekilde Türkiye'nin suçlandığını görüyoruz. Ne tuhaf... Kendi vatandaşlarının İD gibi radikal bir örgüte nasıl katıldığını, Batı ülkelerinde doğup büyüyen ve bu ülkelerin eğitim sisteminden geçen insanların nasıl olur da böylesi bir vahşete sürüklendiğini tartışmaktansa Batı kamuoyu, İD'deki Batılı savaşçılardan Türkiye'yi sorumlu tutuyor." diyen Ceren Kenar, şu ana kadar sınırda yaşanan bazı olaylara köşesinde yer verdi. İşte Ceren Kenar'ın kaleminden o olaylardan bazıları:

NORVEÇ'TEN ASKERİ MALZEMEYLE ÇIKIŞ

Norveç’ten, askerî malzeme bulunan bavuluyla Türkiye'ye gelebilen yabancı savaşçı: Rusya pasaportlu bir şahıs, 2014 Haziran ayında Oslo-İstanbul seferini düzenleyen Norwegian Air uçağı ile Türkiye'ye giriş yapmak ister. Şüpheli hal ve hareketleri üzerine havalimanında sorgulanır ve valizinde yapılan incelemede “1 adet kamuflaj elbisesi, ilk yardım çantası, 3 adet bıçak, 5 adet şarjör, AK 47 model silaha ait dipçik, üst-alt aparat, kabza, dürbün, uzun süreli kullanım için şarj aletleri, ipler, çelik halatlar, plastik kelepçe, spor ayakkabı” gibi askerî teçhizat bulunur. Ve akabinde ülkeden sınır dışı edilir.

PATLAYICI MADDE İLE YAKALANAN ALMAN VATANDAŞLARI

Gaziantep’te patlayıcı maddeler ile yakalanan Alman vatandaşları: 2014 Şubat ayında Alman vatandaşı üç şahıs Almanya’dan yola çıkarak Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmiş. Silahlı eğitim aldıktan sonra çantalarında patlayıcı madde ve bomba düzeneği ile Almanya’ya dönmeye çalışırlarken Gaziantep Havalimanı’nda yakalanmışlardır. Türkiyeli yetkililer, bu şahısların sicil bilgisini Alman makamlarına sormuş ve bir sürprizle karşılaşmış. Meğerse bu üç şahıs hakkında çok sayıda (29, 28 ve 17) suç kaydı olduğu Alman yetkililer tarafından bilinmekteymiş. Yani, çeşitli suçlardan haklarında birçok tahkikat bulunan bu şahısların Almanya’dan çıkışları engellenememiş (veya engellenmemiş) ve bu kişilerle ilgili Türkiye'ye bildirimde bulunulmamıştır.

ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE ASKERİ MALZEMEYLE UÇTU

Köln/Bonn Havaalanından içinde askerî malzeme bulunan bavulla Türkiye'ye seyahate müsaade edilmesi: 2013 yılı sonunda Köln/Bonn Havaalanı’nda, kontrol edilen bavulunda AK-47 tipi piyade tüfeğinde kullanılan düzinelerce şarjör çıkan bir kadının Türkiye'ye, söz konusu şarjörlere el konulmadan gitmesine izin verilmiştir. Kadının, iki oğlunun yabancı savaşçı olduğu ortaya çıkmıştır.

FRANSIZ VATANDAŞI

Şüpheli maddelerle yakalanan Fransız vatandaşı sınır dışı edildikten sonra gelen istihbarat bilgisi: Edirne’den Türkiye'ye giriş yapan bir Fransız vatandaşı 2013 yılını Kasım ayında Hatay’dan Suriye’ye illegal yollardan geçmeye çalışırken, şüpheli malzemelerle (20 varil kükürt, 8 varil metalik renkte gri toz) yakalanmıştır. Geldiği ülke olan Bulgaristan’a sınır dışı edilmiştir. Fransa'dan şahıs hakkındaki istihbarat bilgileri, şahıs sınır dışı edildikten sonra gelmiştir.

NİĞDE'DEKİ SALDIRI

20 Mart 2014 tarihinde Niğde’de gerçekleştirilen saldırıyı ihbar etmeyen Batı istihbaratı:
Türkiye'yi transit olarak kullanan IŞİD mensubu üç yabancı militanın Niğde'de gerçekleştirdikleri saldırı, Avrupa istihbarat kurumlarının sorumsuzluğunun Türkiye'ye ödettiği acı bir bedel olmuştur. Saldırıyı yapan şahıslardan biri Almanya vatandaşıdır ve Almanya bu şahsın gidiş ya da dönüşünde güzergâh olarak Türkiye'yi kullanabileceğine dair Türkiye'ye önceden hiçbir istihbari bildirimde bulunmamıştır. Militanların diğerleri ise Makedonya ve Kosova uyruklu. Kosova asıllı şahsın İsviçre tarafından 2013 Şubat ayında sınır dışı edilmiş olmasına rağmen, İsviçre tarafından ne saldırı öncesi ne de sonrasında bu şahsa ilişkin Türkiye'ye bilgi verilmemiş.

FRANSA'DAN İHBARA RAĞMEN MÜSAADE

Marsilya’dan Suriye’ye gidecek şüpheli yabancı savaşçının seyahatine Fransız makamlarınca göz yumulması: THY Nice Ofisi yetkilileri, 21 Ocak 2014 tarihinde Türkiye'nin Marsilya Başkonsolosunu arayarak bir ihbar gerçekleştiriyor. THY ile Nice-İstanbul-Hatay güzergâhında seyahat eden Cezayir kökenli bir Fransız vatandaşının THY kontuarına gelerek Suriye’deki radikal gruplara katılacağını beyan ettiğini, şahsın babasının ise oğlunun Suriye’ye gitmesini istemediğini, dolayısıyla İstanbul uçağına bindirilmemesini talep ettiğini bildiriyor. Bunun üzerine THY yetkilileri havaalanında görevli Fransız Sınır Polisi’ne haber veriyor. Sınır polisi ise potansiyel savaşçı ile ayrı bir odada görüşüp ikna etmeye çalıştıklarını söylüyor. Ancak aynı sınır polisi belgelerini kontrol ettiklerini şahsın seyahatini engellemeyeceklerini ifade ediyor. Ve şahıs uçağa biniyor...

SURİYE'DEN ÇIKAN DANİMARKALI'YA YİNE PASAPORT

Suriye’den döndükten sonra yeni pasaport verilerek Suriye'ye tekrar gidişine izin verilen Danimarkalı savaşçı: 2013 yılında Suriye’ye geçen ve ailesi tarafından bulunulabilmesi için Türkiye'ye başvuruda bulunulan Danimarka uyruklu bir şahıs Hatay’da yakalanıyor ve ailesine teslim ediliyor. Ancak, aynı şahıs, Danimarka’ya dönüşünde yeniden pasaport çıkartarak Suriye’ye gidiyor. Suriye’den dönmüş bir potansiyel savaşçının nasıl yeniden pasaport aldığı ve tekrardan ülkeden çıkış yapabildiği epey tuhaf bir durum olsa gerek...


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?