banner15

İngiltere Suriyeli muhalifleri eğitecek

İngiliz hükümeti, DEAŞ'la mücadelede ılımlı Suriye muhalefetini yeniden eğitmeye başlayacağını açıkladı.

İngiltere Suriyeli muhalifleri eğitecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere hükümeti, DEAŞ'la mücadelede ılımlı Suriye muhalefetini yeniden eğitmeye başlayacağını açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan DEAŞ ile mücadeleyle ilgili toplantıya katılan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, "20 İngiliz askeri personelinin Suriye dışında çeşitli yerlerde konuşlandırılacağını ve ılımlı muhalif grupları DEAŞ ile mücadele çerçevesinde eğiteceğini" söyledi.

Fallon toplantı öncesi yaptığı açıklamada, "DEAŞ köşeye sıkıştırıldı. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) önemli bir rol üstlenmiş durumda ve DEAŞ'i Irak ve Suriye'de hedef alıyor. Şimdi ise DEAŞ'le mücadelede gerekli olan becerileri sahip olmaları için Suriye dışındaki ılımlı muhalif güçleri eğitme yönündeki çabalarımızı artırıyoruz." dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Suriyeli ılımlı muhalif gruplara temel askeri taktikler, komuta kontrol ve patlayıcı maddeyle ilgili eğitim verileceğini bildirdi. Bakanlık açıklamasında, "İngiltere bu kararı, ABD'nin temmuz ayında yeniden başlayan eğit-donat programına destek verilmesi talebi üzerine almıştır. Ilımlı muhaliflerdeki gönüllüler eğitim öncesi, eğitim devam ederken ve sona erdikten sonra güvenlik incelemesine tabi olacak ve uluslararası savaş hukukuna uygun eğitim alacaklar." ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 16:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35