banner39

İnsan kaçakçılığının zalim yüzü

İstanbul Mali polisinin göçmen kaçakçılığı baskınında, Pakistan, Burma, Afganistanlı göçmenlere uygulanan zulmün detayları ortaya çıktı. Göçmenler dövülmüş, ilaçla uyutulmuş. 3 kişiye günlük 1 bayat ekmek verilmiş

Güncel 21.05.2012, 07:55 21.05.2012, 09:40
İnsan kaçakçılığının zalim yüzü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni hayat için ülkelerini terk edip kendilerini kaçakçılara teslim eden göçmenlerin yaşadığı zulüm, İstanbul Mali polisinin operasyonunda gözler önüne serildi... Polis, 8 ay önce liderliğini Ali P.'nin yaptığı şebekeyi takibe aldı. Grubun, terör örgütü gibi elemanlarına kod ad verdiği ortaya çıktı. Ali B. ( kod adı Kamaşah), Emrah K. (Emin), Tacettin P. (Sinan), Mustafa K. (Ercan), Musa K. (Tombul-Baran), Nihat G. (Hakan), İlhan K. (Tamer), Nurettin K.'nın da (Nuri) aralarında bulunduğu 38 kişi gözaltına alındı. Akşam'ın haberine göre, çetenin çalışma yöntemi de deşifre edildi.

- Umut tacirleri hiyerarşik yapılanma içinde göçmen kaçakçılığı yapıyor. Ali P. liderliğindeki gruplar birbirlerinin işine karışmıyor. Her üye illegal olarak Türkiye'ye soktukları yabancıları, Van'dan İstanbul'a kadar getirmekle yükümlü.

- Göçmenler, otobüslerle İstanbul'a getiriliyor. Dikkat çekmemek için grup, otoban kenarında indiriliyor. Tacettin P. ile Murat A. arasında geçen konuşmada göçmenleri getiren kişilerden 'Köpekçi' diye bahsedildiği anlaşıldı.

'ALTINA YAPSIN'

- Göçmenlerin yolculukta da kilitlendiği, depolarda bekletilen 60 kişilik gruba tavan arasından kilim atıldığı belirlendi. Esereddin Y. ile Murat A. arasındaki görüşmede 'Bir halı bir şeyler at onları delikten. Çocuklar da bak beklesinler başlarında, bak o öbür dokuz tanenin parasını alana kadar da bunlar bırakılmayacak' ifadeleri var. Karşı taraf ise 'Gerekirse altlarına s..., delikte kalsınlar, yine kaçarlar' yanıtı veriyor. Polis, umut tacirlerini adım adım izledi, çetenin durumu fark etmemesi için ara operasyonlar yapıldı, 8 ayda 607 göçmen yakalanıp sınır dışı edildi.

Ücret 4 bin, masraf 180 lira

- Göçmenler İstanbul'da 'şok' ve 'depo' olarak adlandırılan toplanma evlerine yerleştiriliyor. Bir süre burada tutulup diğer gruba teslim ediliyor.

- Göçmenler, şişme botlarla Meriç Nehri üzerinden Avrupa'ya götürülüyor.

- Kaçakçılıkta dönen para da polisin teknik takibine takıldı. Polis, çete üyelerinin para paylaşımını kayıt altına aldı. Takip sırasında lüks bir AVM'de buluşan Ali B., Musa K.'ya para verirken görüntülendi. 15 Şubat 2012'de Murat S. ile Nihat G. arasında yapılan konuşma da ilginç. Pakistanlı göçmen kaçakçısı Emrah Ş.'nin kaçakçılıktan 150 bin dolar kazandığı belirtiliyor. Murat S., 'Kamo'nun 100-150 bin dolara yakın parası var. Dayı yolcu başına 3 bin 4 bin dolar alıyor. Sadece masrafı 180 dolar' diyor.

ABİ YAZIK, GÜNAH

- İstanbul'daki evlerde yolculuk öncesi kilitli tutulan göçmenler aç bırakılmış. 3 göçmene günde 1 ekmek düştüğü belirlendi.

- Çete, göçmenlere sorun çıkaramamaları için uyku hapı vermiş. Kaçmaya çalışanlar dövülmüş. Tacettin P. ile Ömer İ. arasında geçen konuşmada 'Parayı götüreyim dövüyorlar çocuğu şimdi yankı yapıyorlar' deniyor.

- İrfan B'nin, ayağında yara olan göçmeni hastaneye götürmediği de takibe takıldı. Musa K., İrfan B.'ye 'Abi ilaçla olacak iş değil ki. Götürür hastaneye yatırırdık abi yazık günahtır, kurban olayım' diyor. İrfan B. ise doktora gerek olmadığını, ilaçlarının olduğunu söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?