banner15

İpek Koza Medya'da kayyum arbedesi

İpek Koza Holding'e ait televizyon kanallarına atanan kayyumların görevi devralmak istemesi CHP'li vekiller ile bir grup çalışan tarafından engellenmek istenince arbede yaşandı

İpek Koza Medya'da kayyum arbedesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İpek Medya Grubu'nun televizyon kanallarına atanan kayyum heyetinin göreve başlamasına, aralarında CHP'li vekillerin de bulunduğu grup tarafından engellenmek istendi. Grubun Mecidiyeköy'deki binasına girmek isteyen kayyum heyetine grup tarafından izin verilmedi. Daha sonra polis eşliğinde grubun televizyon kanallarının yer aldığı binaya gelen kayyum heyetine içeride de aynı grup tarafından engelleme yapıldı.  CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş ve Eren Erdem de gruba destek verdi.

Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına tepki gösteren bir grup, gece boyunca Ortaklar Caddesi'ndeki İpek Medya Grubu binasında ve önünde bekledi. Sabah erken saatlerde binanın önüne gelen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet ekipleri, kayyum heyetinin içeri girişini engellemeye çalışan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Grupla polis arasında yaşanan arbede sırasında 5 kişi gözaltına alındı. Daha sonra kayyum heyeti polis eşliğinde binaya girdi. Bu arada, binaya gelen CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş ve Eren Erdem de bina önünde bekleyen gruba destek verdi.

Kayyum heyetinin televizyon binasına girdikten sonra kanala müdahale etmesine izin vermeyen Bugün TV Genel Yayın yönetmeni Tarık Toros ve beraberindeki grup uzun süre direndi. Toros kapıda yayının kesilmesine karşı çıkarak bir süre kayyumların müdahalesine tepki gösterdi.

Tarık Toros şunları söyledi: Kanalın genel yayın müdürü benim. Neden kameranın arkasına geçiyorsunuz. Bu yayın devam edecek. Yayına müdahale edemezsiniz. Yayını yayın müdürü götürür." Bunun üzerine kayyum heyeti "Ben sizi görmeye geldim. Buyurun yukarı çıkalım." diye Toros'a yanıt verdi. Yayına müdahale etmeyin. Titriniz nedir sizin? Arkadaşlar herkes işine baksın. Göreviniz nedir? Burası benim kanalım, ben bu kanalın genel müdürüyüm. Hangi hakla benim yayınımı durduruyorsunuz? Bu kanalın her dakikasının kontrolü benim. Yayına müdahale edemezsiniz. Kayyumun böyle bir yetkisi yok."

Kanal yönetimine kayyum olarak atanan isimler arasında yer alan Ümit Onal ise "Benim burayı yönetmeme müsaade edin. Hiçbir kimseyle ilişki kuramadım. Mesai arkadaşlarım lütfen benimle gelir misiniz? Birlikte dışarı çıkacağız, sizlerle kol kola birlikte çıkalım. Bana yardımcı olun beraber çıkalım buradan." dedi.

CHP, MHP VE HDP'DEN DESTEK

Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasından sonra grubun binalarında kayyum heyetine karşı başlatılan engellemeye CHP, MHP ve HDP'den de destek geldi.

CHP'li Mahmut Tanal, MHP'li Celal Adan, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, grubun binalarını ziyaret ederek destek verdiler.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlere kayyum atanması sonrası polisin kapılarını kırarak binasına giriş yaptığı İpek Medya Grubu'na destek olmak için Kanaltürk ve Bugün TV binasını ziyaret etti. Demirtaş, burada yaptığı açıklamada, "Hoşbulamadık maalesef. Herhalde sayısı binlerle ifade edilebilecek bir polis yığınağı var. AKP Türkiye'sinde bu görüntüler o kadar uzun yıllar tekrar tekrar kamuoyuna gelidi ki bizi şaşırtmadı maaalesef doğrusu. Bir hükümetin medya mensuplarına mafyavari davranması inanılır gibi değil" dedi.

POLİSE MUKAVEMET EDENLERE SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İpek Medya Grubu'nun Mecidiyeköy'deki binası önünde, şirketlere kayyum atanmasına ilişkin yapılan eylemlerle ilgili ''görevliye direnme, görevi yaptırmamak ve suç işlemeye tahrik'' suçlarından soruşturma başlattı.

Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması kararı verilmesinin ardından İpek Medya Grubu'nun Mecidiyeköy'deki binası önünde yapılan eylemlere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Başsavcılığın, ''görevliye direnme, görevi yaptırmamak ve suç işlemeye tahrik'' suçlarından kişi veya kişiler hakkında soruşturma yapacağı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35