banner39

Irak sınırında PKK'ya büyük darbe

Şırnak'ın Uludere ilçesinin Irak sınırında PKK üyelerinin sızmasını engellemek için 3 bin 200 güvenlik görevlisinin katılımıyla sürdürülen operasyonda, 40 PKK mensubu etkisiz hale getirildi, tespit edilen çok sayıda sığınak ve barınak imha edildi

Güncel 24.04.2017, 15:19 24.04.2017, 15:19
Irak sınırında PKK'ya büyük darbe

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın Uludere ilçesinde PKK'lılara yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) düzenlenen operasyonda örgüte büyük darbe vuruluyor.

PKK'lıların Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sızmasını engellemek, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu üyeleri etkisiz hale getirmek, örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak ve depo alanlarını imha etmek için 19 Nisan'da başlatılan, "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yunus Ertürk" operasyonu başarıyla sürüyor.

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in yönettiği operasyona 3 bin askerin yanı sıra 200 güvenlik korucusu da destek veriyor.

OPERASYONA İSMİ VERİLDİ

Operasyona, Gabar Dağı bölgesinde 4 Nisan günü PKK'ya yönelik güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, arama faaliyeti yürüten askerlerin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin araziye önceden tuzakladığı el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit düşen 3 askerden "Uzman Çavuş Yunus Ertürk"ün adı verildi.

Operasyonda Onbaşı Mehmet Yavşan ile Uzman Çavuş Ufuk Bingöl de şehit olmuştu.

Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı Hudut Özel Harekat birliklerince Irak sınırındaki Bestler Dereler, Geymişule, Nezirkına ve Hisarkapı bölgelerinde yoğunlaşan operasyonda söz konusu bölgede tespit edilen teröristlerin bulunduğu barınma alanları ateş altına alınarak imha ediliyor.

İnsansız hava aracı (İHA) ile görüntülenen teröristlerin kaçış güzergahlarına helikopterlerle sevk edilen güvenlik güçleri indiriliyor.

40 PKK ÜYESİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Geniş kapsamlı operasyonda dün itibarıyla etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısı 40'a yükseldi.

Arazide yürütülen arama çalışmalarında tespit edilen sığınak ve barınaklarda çok sayıda silah ve mühimmat ile yaşam malzemesi ele geçirildi. Sığınak ve barınaklar güvenlik güçlerince imha edildi.

"HAÇ ŞEKLİNDE KOLYE" ÇIKTI

Etkisiz hale getirilen teröristler arasında Bestler-Dereler bölgesinin sözde cephe sorumlusu İran asıllı "Saro" kod adlı Salar Acem de bulunuyor.

PKK mensubu Acem'in boynunda Hazreti İsa figürlü haç şeklinde kolye bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?