banner15

Irak'ta ABD'ye 'yeni işgal' tepkisi

AD'nin Irak'a askeri danışmanlar göndermesine tepki gösteren El-Ahrar Bloku, ülkeye gönderilen Amerikalı askeri danışmanları "yeni bir işgal" olarak niteledi

Irak'ta ABD'ye 'yeni işgal' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Parlamentosu Savunma Komisyonu üyesi Hakim ez-Zamili, Amerikalı askeri danışmanların ülkeye gelişini "yeni bir işgal" olarak niteledi.

Mukteda es-Sadr'a bağlı El-Ahrar Bloku milletvekili  Zamili, ABD'nin ülkesine göndereceği askeri danışmanlarla iş birliği yapmayı reddettiklerini belirterek, "Irak'ta yaşananlar, ABD'nin ülkede yürüttüğü politikanın sonucunda, artan güvensizlik ortamından ibarettir. ABD, askeri danışman göndereceğine, terörist örgütlere karşı savaşmak için orduyu silahlandırma sözünü yerine getirsin" dedi.

Bir grup Amerikalı askeri danışman, güvenlik durumunu görüşmek üzere dün Irak'a gelmişti.

ABD Başkanı Barack Obama 19 Haziran'da, Irak'a 300 kadar Amerikalı askeri danışman göndereceklerini ve Bağdat ile Kuzey Irak'ta ortak operasyon merkezleri oluşturacaklarını belirtmişti.

BARZANİ, MALİKİ'Yİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Bu arada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak'ın selameti için Başbakan Nuri el-Maliki'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Barzani, Amerika NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Nuri el-Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor çünkü Başbakan olarak kaldığı sürece sorunlar daha da büyüyecek ve anarşi artacak. Maliki'nin Başbakan olduğu Irak'ta sorunlar çözülemez. Irak'ın selameti için Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor" dedi.

Irak'taki sorunun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğini vurgulayan Barzani, Maliki ile karşılaşması durumunda ona da askeri operasyonların çözüm olamayacağını söyleyeceğini ifade etti.

Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eylemleriyle ilgili Bağdat hükümetini uyardıklarını aktararak şunları söyledi:

"Kürdistan bölgesi hükümeti olarak, 6 ay önce, IŞİD örgütünün saldırılarına karşı Bağdat hükümetini uyardık. Kürtler, Maliki'nin bir şeyler yapması için çok çabaladı. Özellikle de Musul'a yönelik tehditlerle ilgili tedbirler almasını istedik. Ancak Maliki tavsiyelerimizi reddetti. Hiçbir sorun olmadığını savundu."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48