Irak'ta sosyal medya yasağı

Irak hükümeti yaşanan krizlerden dolayı sosyal medya sitelerine giriş yasağı koydu.

Irak'ta sosyal medya yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta sular durulmuyor. Sadr yanlılarının parlamento binasını basması ardından Irak hükümet önlemler almaya devam ediyor. Hükümet yetkilileri, toplu eylemleri engellemek için sosyal medya sitelerine girişi engellediğini duyurdu.

Irak'ta yayın yapan Masralarabia'ın haberine göre, Irak hükümeti önlemler çerçevesinde sosyal medyaya giriş yasağı koydu.

Geçtiğimiz günlerde reform yanlıları yeni bir protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Tedbirler arasında Bağdat'ta sıkı yönetimi aratmayacak önlemlerin alındığı da bildiriliyor.

SADR'DAN YENİ GÖSTERİ ÇAĞRISI

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr "büyük halk ayaklanması" çağrısı yaptı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'taki mevcut durumun giderek kötüleştiğine işaret ederek, "Irak'ta halihazırdaki durum hayra alamet değil. Özellikle bize eğilimi olanların gösterilere katılımdan uzak durması yaralı Irak'a yönelik derin ve büyük üzüntümü artırdı." ifadelerini kullandı.

Şii lider açıklamasını şu şekilde tamamladı:

"Terörist IŞİD ve hükümetteki yolsuzluk yapan IŞİD'çilere karşı büyük halk ayaklanmasını bekliyoruz. Seçim halkındır ve bu halkın elbet bir gün ayaklanması gerekir."

Konuya dair konuşan Sadr'a bağlı Ahrar Grubu üyesi Galip ez-Zamili de Şii liderin söz konusu tutumunun reformların gecikmesinden kaynaklandığını belirterek, "Sadr, Irak genelindeki gelişmeleri sık sık takip ediyor. Ülkedeki durum güven verici değil." diye konuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen yıl ağustos ayında ülkedeki yolsuzluklarla mücadele edilmesi için bir dizi reform hamlesi yapacağını açıklamıştı. İbadi, reformları kapsamında İran'a yakınlığı ve mezhepçi politikalarıyla bilinen eski Başbakan Nuri el-Maliki'yi Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevinden azletse de devlet kurumlarına yayılan yolsuzluklarla mücadelede geciktiği yönünde eleştirilere maruz kalıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35