banner39

İran'daki deprem Van'ı vurdu! Göçük altında kalanlar var

İran'ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Kotur ilçesinde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İran'daki deprem, Van ve çevre illerde de hissedildi. Van'ın Başkale'ye bağlı Kaşkol, Güvendik, Özpınar, Gelenler'de hasar oluştu, AFAD ekipleri sevk edildi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 'İran sınırına yakın mahallelerde bazı kerpiç evlerin hasar gördüğü bilgisi var' dedi.

Güncel 23.02.2020, 10:53
İran'daki deprem Van'ı vurdu! Göçük altında kalanlar var

İran'daki deprem, Van ve çevre illerde de hissedildi. Van'ın Başkale'ye bağlı Kaşkol, Güvendik, Özpınar, Gelenler'de hasar oluştu, AFAD ekipleri sevk edildi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 'İran sınırına yakın mahallelerde bazı kerpiç evlerin hasar gördüğü bilgisi var' dedi. Van Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, İran'da sabah saatlerinde gerçekleşen ve merkez üssü Hoy kenti olan deprem, kentte de hissedildi.

Açıklamada, "Merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan, saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir." ifadesine yer verildi.

- "Can kaybımız yok"

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde İran'ın sınıra yakın bölgesinde depremin meydana geldiğini söyledi.

Sarsıntının hissedildiği sınır bölgesine ekiplerin sevk edildiğini belirten Bilmez, "Sınıra yakın mahallelerde bazı kerpiç evlerin hasar gördüğü bilgisi var. Şu ana kadar can kaybımız yok. Bir kişinin yaralandığı bilgisi ulaştı. Bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk ettik." diye konuştu.

- "Yıkılan evlerimiz var"

Depremin hissedildiği Başkale ilçesine bağlı Gelenler Mahallesi Muhtarı Özcan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde şiddetli depremle sarsıldıklarını anlattı.

Köydeki bazı evlerin deprem nedeniyle yıkıldığını aktaran Işık, şöyle konuştu:

"Köyümüz 80 haneli ve 700 nüfusu var. Bazı evler ve ahırlar yıkıldı. Şu anda enkaz altında kalan kimse yok. Bazı yaralılarımızı ambulanslarla hastaneye gönderdik. Şiddetli bir sarsıntıyla kendimizi dışarı attık. İnsanlar korktuğu için eve giremiyor. Ahırların yıkılması nedeniyle hayvanlarımız telef oldu. Komutanlarımız geldi. Şu anda incelemeler yapılıyor."

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?