banner39

İran'a Türk santrali

Türk enerji şirketleri 3 milyar dolara İran’da santral yapacak

Güncel 01.06.2016, 13:52 01.06.2016, 13:52
İran'a Türk santrali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan, İran’a yönelik ambargoların kaldırılmasının ardından Türk enerji sektöründen İran’a yoğun ilgi olduğunu söylerken, “Önümüzdeki günlerde İran’da 5 bin megavatlık (MW) santral yapılması için Türk özel sektöründen şirketlerle bir yatırım anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşmanın hacmi 3 milyar dolar” dedi.

Hürriyet'in derlediği habere göre, İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan, yaptırımların kaldırılmasının ardından Türk enerji sektöründen de İran’a yoğun bir ilgi olduğunu söyleyerek, Türk şirketlerin İran’a yapacağı devasa yatırımı şöyle açıkladı: “Önümüzdeki günlerde Türk özel sektör enerji temsilcileri ile İran’a yatırım odaklı 5 bin megavatlık (MW) bir yatırım anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşmanın hacmi 3 milyar dolar seviyesinde. Türklerle başka anlaşmalarımız da var ama hala kesinleşmedi ve müzakereleri sürüyor” dedi.

ELEKTRİK TİCARETİ ARTACAK

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin davetlisi olarak katıldığımız İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Konferansı’nda sorularımızı yanıtlayan Felahetiyan, Türkiye ile elektrik ticaretinin de artacağını söyledi. Şu anda Türkiye’ye 350 megavatlık elektrik enerjisi sattıklarını dile getiren Felahetiyan, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bir anlaşma imzaladıklarını ve anlaşma çerçevesinde elektrik enerjisi ticaretini önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde 1.200 megavata, ileriki dönemlerde de 3 bin megavata çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Konferanstaki konuşmasında ise Felahetiyan, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu komşu ülkelere elektrik satışlarını önemli ölçüde arttırmak istediklerini belirterek, “Türkiye, Irak, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan ve Türkmenistan gibi komşu ülkelerle elektrik alışverişinde bulunuyoruz. Yer altından kablolarla iletim şebekemizi komşu ülkelere bağladık. 10 milyar kilovat saat elektrik ihraç ettik” dedi. İran Enerji Bakan Yardımcısı, ayrıca doğalgaz kombine çevrim santralleri ve rüzgar enerji santrali yatırımları alanında da Türk şirketleri İran’a davet etti.

DOĞALGAZ

Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği doğalgaz fiyatlarında bir indirim söz konusu olup olmadığı sorumuza ise Felahetiyan, “Şuan için daha önceden imzalanmış mevcut anlaşmalar geçerli. O anlaşmalar üzerinden ileriki dönemlerde görüşmeler yapılabilir” yanıtını verdi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?