banner39

İran'daki taciz Diyarbakır'da protesto edildi

İran'ın Mahabat kentindeki "taciz vakası" Diyarbakır'da düzenlenen gösteride protesto edildi

Güncel 08.05.2015, 16:20 08.05.2015, 16:32
İran'daki taciz Diyarbakır'da protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Mahabad kentinde tecavüz edilmek istendiği için intihar eden Farinaz Hosravani isimli Kürt kadının ölümünden sonra başlayan gösteriler Diyarbakır'da düzenlenen eylemle destek verildi.

DBP ve Özgürlür Kadınlar Kongresi tarafından organize edilen eyleme katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Mahabad'da Doğu Kürdistan'daki isyanın doğru okunması lazım" dedi.

Özgür Kadınlar Kongresi adına yapılan açıklamada, Mahabad halkına destek verildiği belirtilerek, "Bizler Mahabad halkına destek veriyoruz. Artık tecavüzcü zihniyetlerin topraklarımızda yarattığı zulümleri görme zamanıdır. Mahabad'ta tecavüz girişimine maruz kaldığı için intihar ederek yaşamını yitiren Farinaz şahsında tecvavüz edilmek istenen Kürdistan topraklarıdır, dilidir, kültürüdür, Kürt halkının varlık mücadelesidir. Ortadoğu ve dünyanın bir çok yerinde devam edilen kadın zulmüne karşı süren mcdele bugün mahabatta halk ayaklanmasına dönüşmüştür. Mahabatta yaşanan bu olayı kınıyoruz. Bir an önce halka yönelik saldırıların sonlandırmalıdır" denildi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?