banner15

İş adamı Kavala'ya gözaltı

İş adamı Osman Kavala, Gaziantep dönüşü İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı

İş adamı Kavala'ya gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İş adamı Osman Kavala, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Gaziantep'ten uçakla İstanbul'a dönen iş adamı Kavala'ya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gözaltı işlemi uygulandı.

Daha sonra Kavala, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine getirildi.

Kavala dün gece Gaziantep’te Alman Goethe Enstitüsü’yle birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada uçaktan inmesine izin vermeden gözaltına alınmıştı.

Polis, Kavala’nın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Anadolu Kültür A.Ş. ofisini basmıştı.

Kavala, Vatan Caddesi’ndeki emniyet binasına götürülmüş. Kavala’nın Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi eşi Prof. Ayşe Buğra ve avukatları da emniyete gitmişti.

GİZLİ SORUŞTURMA

Habertürk’ün aktardığına göre, polis, Kavala’nın gözaltına alınma gerekçesi konusunda ‘gizli bir soruşturma’ ifadesi dışında bilgi vermedi.

Kavala’nın ‘kısıtlılık kararı olan bir savcılık soruşturması‘ gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı kaynakları da, sorular üzerine, “15 Temmuz öncesindeki bazı toplantılar konusunda Kavala’nın bilgisine başvurulacağını” söyledi.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Osman Kavala, 1957’de Paris’te doğdu. İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı.

Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde danışma kurulu üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi’nin destekçisi Kavala, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.

Ünlü işadamı İletişim Yayınları’nın da kurucularından.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 11:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35