banner39

İşadamlarının tedbir kararına suç duyurusu

17 Aralık Operasyonu kapsamında mallarına tedbir kararı konulan işadamı ve şirketler kararı veren hakim ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusunda bulunacak

Güncel 15.01.2014, 11:09 15.01.2014, 11:13
İşadamlarının tedbir kararına suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

17 Aralık operasyonunun 2. dalgası kapsamında yedi işadamı ve iki şirket hakkında verilen tedbir kararı önceki akşam kaldırılırken, kararın mağdurları olayı yargıya taşınıyor.

Star Gazetesi’ndenHelin şahin’in haberine göre dosyanın avukatları, savcı Muammer Akkaş ve tedbir kararını veren hakim Süleyman Karaçöl hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’tan bugün suç duyurusunda bulunacak. Suç duyurusunun temel dayanağı ise tedbirin kaldırılmasına ilişkin önceki gece çıkan kararın gerekçesi olacak. Çünkü kararın gerekçesinde, çok kapsamlı bir soruşturma dosyası olmasına rağmen hakimliğin yarım saatte, dosyaların mühürlerini bile açmadan tedbir kararı aldığı belirtiliyor. Dosyanın avukatlarından Müşir Deliduman, savcı Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında yasal işlem yapılması için suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

"İŞADAMLARININ İTİBARI ZARAR GÖRDÜ"

Her konuda duyarlı olan HSYK’nın Akkaş ve Karaçöl hakkında işlem yapması gerektiğini vurgulayan Deliduman “17 Aralık’taki ‘hukuksuzluklar tek tek incelensin’ talebinde bulunacağız. CMK 250 ve TMK 10’daki tüm kararlar ve soruşturma dosyaları tarafsız savcılarca incelenmeli. Bu dosyaların tümünde hukuksuzluk mevcut. HSYK soruşturma izni vermeli ve bu savcılar ile hakimler hakkında yasal işlem yapılmalı. Burada mallarına tedbir kararı konulan kişiler hakim ve savcıya manevi tazminat davası açma hakkına sahip. Çünkü itibarları ve maddiyatları zarara uğramıştır” dedi.

İkinci dalga operasyonu kapsamında Türkiye’nin en büyük yatırımlarına imza atan işadamlarının mal varlıklarına 25 Aralık’ta el koyma kararı alınmış, karar önceki gece dört savcının kararıyla kaldırılmıştı. Tedbir kararı alınan isimler arasında Abdullah Tivnikli, Latif Topbaş, Üsame Kutub, Ömer Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Cengiz Aktürk ile Bosphorus 360 Ltd ve Zirve Holding de bulunuyordu.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?