IŞİD bahaneli gösterilerde bilanço ağır: 16 ölü

Türkiye'nin birçok şehrinde IŞİD'i protesto bahanesiyle düzenlenen gösterilerde 16 kişi öldü, bazı yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

IŞİD bahaneli gösterilerde bilanço ağır: 16 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye genelinde IŞİD'in Kobani saldırıları gerekçe gösterilerek düzenlenen gösterilerde bilanço artıyor. Gösteriler sırasında karşıt gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda ve güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında Diyarbakır’da sekiz, Siirt’te iki, Mardin’de üç, Van, Muş ve Batman’da birer kişi öldü. Olaylarda 130 kişi yaralandı, 100'den fazla da gözaltı var.

İSTANBUL

İstanbul Valiliği, IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto eden grupların gösterileri nedeniyle çıkan olaylarda, 8'i polis memuru 30 kişinin yaralandığını, 98 göstericinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valiliğin "istanbul.gov.tr" isimli resmi internet adresinden yapılan açıklamada, "7 Ekim 2014 Salı günü ilimizde meydana gelen kanun dışı gösteriler sebebiyle Arnavutköy, Ataşehir, Bağcılar, Başakşehir, Beyoğlu, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Sancaktepe, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçelerimizde meydana gelen olaylara güvenlik kuvvetlerimiz tarafından müdahalede bulunulmuş olup şu an itibarıyla olaylar kontrol altına alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, çıkan olaylar sebebiyle 8'i polis memuru olmak üzere 30 kişinin yaralandığı ve 98 göstericinin gözaltına alındığı bilgisi de verildi.

İZMİR

İzmir Valisi Mustafa Toprak da Twitter hesabından, ''İzmir'in değişik ilçe ve noktalarında yaşanan yakma, yıkma, yasa dışı faaliyet ve eylemlere katılanlardan an itibarıyla 26 kişi gözaltına alındı'' açıklamasını yaptı.

Toprak, yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan bir kişi için ise ''Eylemler sırasında yaralanan E.K'nın tedavisi ve olayla ilgili inceleme ve soruşturma devam ediyor'' ifadesini kullandı.

İzmir'in çeşitli ilçelerinde düzenlenen gösterilerde daha önce 16 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Ayrıca Doğanlar Semti'ndeki eylemler sırasında nereden geldiği belli olmayan kurşunla yaralanan bir kişi Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

Bu arada Aydın'da,  IŞİD'e tepki bahanesiyle Germencik ilçesinde gösteri düzenleyen gruba, polise taşla saldırması üzerine müdahale edildi. Olaylarda bir polisin yaralandığı bildirildi.

SİİRT

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Kurtalan ilçesine meydana gelen gösterilerde, Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan'ın hayatını kaybettiğini, Necmetin Çelik'in ağır yaralandığını bildirdi. Tutulmaz, vatandaşların sağduyu içerisinde davranıp, evlerine gitmelerini istedi. 

Kurtalan ilçesinde yaşanan olaylarda yaralanan 10 kişi Siirt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Bu arada, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 4 siyasi partinin il başkanıyla bir araya geldi. Vali Tutulmaz, IŞİD'e tepki bahanesiyle Siirt'te düzenlenen gösterilerin son bulması için AK Parti, HDP, AK Parti ve CHP il başkanlarıyla toplantı yaptı.

Toplantı çıkışında açıklama yapan HDP İl Başkanı Yılmaz Çınar, Siirt halkına taleplerini demokratik yöntemlerle dile getirmeyi tavsiye ettiklerini belirterek, "Demokratik talepleri, sağduyu çerçevesinde dile getirmelerini umuyoruz" dedi.

DBP İl Başkanı Mehmet Ata İnan ise Kobani'de Kürtlerin yanı sıra Süryani, Arap ve Türkmenlerin de yer aldığını dile getirerek, "Tüm halımız demokratik eylemlerini ortaya koydu. Bu saatten sonra halkımızı sağduyulu olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Herkesi yaşanan olayların son bulması için sağduyuya davet eden AK Parti İl Başkanı Fevzi Sevgili de şunları söyledi:

"Kobani'deki acı hepimizin ortak acısıdır. Siirt haklıda iki gündür Kobani'deki durumla ilgili tepkilerini dile getirmişlerdir. Ben buradan tüm halkımıza sağ duyu çağrısı yapıyorum. Siirt ,Kobani ile ilgili sesini her taraf duyurmuştur. Haklıyken haksız duruma düşmek de var. Demokratik tepki verilirken,kamu kurumlarına veya da başka yerlere zarar vermek kimseye bir şey kazandırmayacak."

CHP İl Başkanı Nevaf Bilek ise IŞİD'in Kobani'ye yaptığı saldırının Türk, Kürt ve Arapların tamamına yapılmış olarak kabul ettiklerini kaydederek, "Siirt 3 halkın bir arada yaşadığı bir yerdir. Özel sektör veda ya kamunun hiçbir tarafına saldırmadan demokratik anlamda tepkilerini dile getirilmesi bizim en büyük temenimizdir" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır Valiliği, merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ile Bismil, Silvan ve Lice ilçelerinde saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı kararı aldı.

Valilikten yapılan açıklamada, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile Bismil, Silvan ve Lice ilçelerinde ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için saat: 22.00’den yarın saat: 07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı kararının süre bitiminde duruma göre tekrar değerlendirileceği kaydeden açıklamada, ''Şehrimizin huzuru, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından sokağa çıkma yasağına uyulması büyük önem arz etmektedir'' denildi.

Kurtalan Belediyesi hoparlörlerinden yapılan anonsta, Siirt Valiliğinin yaşanan şiddet eylemleri  nedeniyle yarın saat 08.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiği bildirildi.

Batman'da IŞİD bahanesiyle gerçekleştirilen gösteriler nedeniyle valilik sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Valiliğin kararı, caddelerde polis araçları tarafından anons edildi.

MUŞ'TAKİ GÖSTERİLER

Gösterilerde hayatını kaybeden 17 yaşındaki Hakan Buksur'un vefatının ardından Muş'taki gösteriler de devam ediyor. Hakan Buksur'un cenazesini Muş Devlet Hastanesi'nden teslim alan göstericiler, cenazeyi taşıyan ambulansla İstasyon Caddesi'nden Karayolları Kavşağı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Göstericiler vali konağı önüne geldiklerinde polis noktasına taş attı.

Cenazenin kentten ayrılmasının ardından Zafer Mahallesi İstasyon Caddesi mevkisinde yolu kapatan grup, çöp varillerini ateşe verdi. Taşlarla çevredeki dükkanlara da zarar veren göstericiler, bir marketin kepenklerini kırarak içeri girdi, kasadaparaları ve marketi yağmaladı. 

Olay yerine gelen polis ekiplerine taş ve havai fişekle saldıran göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu. Gösterilerde başına taş isabet eden bir polis memuru yaralandı.

Bulanık ilçesindeki ise göstericilerde ise PTT binası, Ziraat Bankası şubesi, bir market ve bazı iş yerleriateşe verildi.

Kepenklerin gün içerisinde açılmadığı Malazgirt ilçesinde de gösteriler devam ediyor.

DİYARBAKIR'DAKİ GÖSTERİLER

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada da IŞİD bahanesiyle düzenlenen gösterilerde 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar gördüğü bildirildi.

Diyarbakır Valiliğince ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 günlük ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, alınan karar gereğince yarın ilk ve orta dereceli okullarla Halk Eğitim Merkezlerinin 1 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada, son günlerde yaşanan gelişmelerin ortaya çıkardığı mevcut ortamda Diyarbakır genelinde sağduyuyu içermeyen bazı yasa dışı eylemlerin gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, komşu ülkelerde yaşanan karışıklıklar neticesinde ortaya çıkan kaos ortamı nedeniyle, tarihsel bağın yanı sıra insani değerlerle kayıtsız kalmanın mümkün olmadığı bir sürecin yaşandığı vurgulandı.

Diyarbakır genelinde son 24 saatte meydana gelen olaylarda, 8 vatandaşın özel mülkü, 3 vatandaşın aracı, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar gördüğü belirtilen açıklamada, 2 güvenlik görevlisinin de molotof ve taş atılması sonucu yaralandığı bildirdildi. 

Çözüm süreciyle var olan huzur ve güven ortamının bu tür yasa dışı eylemlerle sekteye uğramasının hiçbir kesime yarar sağlamadığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Kadim kültürlerin beşiği ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın, demokratik anlamda etrafa zarar vermeden taleplerinin dile getirilmesi gerekirken, aksi davranışların ilimiz huzur ve güven ortamına zarar vereceğinin ve ilimiz imajına olumsuz etki yaratacağının bilinmesini, vatandaşlarımızın güvenliği açısından da bu tür yasa dışı eylemlere karşı gerekli işlemlerin yerine getirileceğinin bilinmesini, kamuoyunun dikkatine sunarız."

Tunceli'deki gösterilerde de ateş yakarak yolu trafiğe kapatan gruba, polis müdahale etti. Gösterilerde, bazı banka şubeleri ve iş yerlerinde hasar oluştu. 

REKTÖRLÜĞÜ ATEŞE VERDİLER 

Hakkari'de gösteri yapan bir grup, yola barikat kurarak ateş yaktı. Göstericiler bölgeye gelen polise taş, havai fişek ve molotof kokteyliyle saldırdı. Polis, grubu dağıtmak için gaz bombası ve tazikli suyla müdahalede bulundu. Göstericiler daha sonra çevre yolu üzerindeki Hakkari Üniversitesi Rektörlük binasını camlarını kırdı, binanın bazı bölümlerini, garajını ve araçları ateşe verdi. Alev alan otomobiller kullanılamaz hale geldi. Otomobiller, TOMA'nın yardımıyla su sıkılarak söndürüldü.

Hakkari'de yaşanan olaylardan dolayı Hakkari Üniversitesi eğitim ve öğretime ara verildi. Akşam saatlerine kadar süren olayların ardından alınan karar gereği, Hakkari Üniversitesi, yarından itibaren 13.10.2014 tarihine kadar eğitme ara verildiğini duyurdu.

MERSİN-ADANA TREN SEFERLERİ İPTAL 

Mersin'de gösteri yapan 3 bin kişilik grup, D-400 karayolunu trafiğe kapatarak, sloganlar eşliğinde yürüdü. Grup, yol kenarındaki panolara ve üst geçitlere zarar vererek çöp konteynırlarını yaktı.

Yoldan geçen araçlara da taş ve sopayla saldıran, ara sokaklara dağılan gruba, polis su ve biber gazıyla müdahale etti.

Aynı zamanda, Çilek Mahallesi'ndeki Mersin Cezaevi'ne de saldıran bazı gruplara, akreplerle müdahalede bulundu. Ara sokaklara dağılan grup, lastik yakarak cezaevine ait güvenlik kameralarına zarar verdi.

Uzun süre trafiğe kapatılan D-400 karayolu, grubun yoldaki bariyerleri kaldırmasıyla tek şeritten trafiğe açıldı.

Öte yandan, Mersin-Adana tren seferlerinin olaylar nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

Tarsus ilçesinde de bazı mahallelerdeki gösterilere polis müdahale etti.

Fahrettinpaşa Mahallesi'nde toplanan bir grup ise Kavaklı Mahallesi hemzemin geçidi yakınlarındaki bir düğün salonuna doğru yürüyüşe geçti. Düğün salonu çevresindeki araçlara taş ve molotofkokteyli atan grup ile salondan çıkan bazı davetliler arasında gerginlik yaşandı. Bazı sivil polislerin havaya ateş açması ve davetlilerin tepkisi üzerine gruptakiler ara sokaklara kaçtı.

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE EĞİTİME ARA

Van'da öğle saatlerinde başlayan gösteriler ara sokaklarda devam ediyor. Maraş Caddesi üzerindeki AK Parti İpekyolu İlçe Binası, bankalar, çevredeki bazı iş yerlerine saldıran göstericiler, bir marketi yaktı. Market tamamen yanarken, itfaiyenini çalışmalarıyla yangının yan binalara sıçramasını önlendi.

Olaylar nedeniyle İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler şehir merkezinde önemli noktalara sevk edildi.

Öte yandan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, yarın eğitime ara verildiğini duyurdu. Üniversitenin sitesinde yayımlanan duyuruda, Üniversitesi Senatosunun aldığı kararlar, yarın eğitim ve öğretime bir gün ara verildiği bildirildi. 

TÜRK BAYRAĞINI ATEŞE VERDİLER

IŞİD'e tepki bahanesiyle gün boyu gösterilerin devam ettiği Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Doğubayazıt Çok Programlı Lisesi bahçesine giren yüzü maskeli göstericiler, okuldaki Türk bayrağını indirerek, yaktı. 

Olayları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk heykeline zarar verilmesi ve Türk bayrağının yakılmasıyla ilgili provokasyon uyarısında bulunarak, "Bayrak ve Atatürk büstünü yakanları kınıyorum. Bunlar batıdan doğuya destek gelmesin diye yapılan provokasyondur" dedi.

Bu arada, Doğubayazıt-İran çevre yolunda devam eden olaylara karşı polis yoğun güvenlik önlemlerini arttırdı.

Elazığ'da da bir grup, protesto gösterisi ve oturma eylemi yaptı. 

ADANA

Adana'nın Seyhan ilçesi Güneykuşak Bulvarı'nda toplanan grup, barikat kurup yolu yaya ve araç trafiğine kapattı. Bunun üzerine polis, gruba dağılması yönünde uyarıda bulundu. Polise taş, havai fişek ve molotofkokteyliyle karşılık veren gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Grup ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Ardından Hürriyet Mahallesi Obalar Caddesi'nde toplanan yüzleri maskeli bir grup, Hürriyet Polis Merkezi'ne molotof attıktan sonra silahla ateş açtı. Polis merkezindeki polisler ise havaya ateş açarak karşılık verdi. 

Açılan ateş sonucu TOMA'nın zırhlı camı zarar görürken kamerası kırıldı.

Olayların meydana geldiği mahalledeki vatandaşlar evlerinden caddeye çıkıp eylemcilere taş atarak tepki gösterdi. Yol kenarındaki bazı araçarların camlarının kırıldığı görüldü. Bu arada Şakirpaşa Polis Merkezi'ne de silahla ateş açıldığı ve polislerin de karşılık verdiği öğrenildi.

Kentte 19 Mayıs, Şakirpaşa, Denizli, Gürselpaşa, Küçük Dikili mahallerinde çıkan olaylara polis ekipleri tarafından müdahale edildiği belirtildi.

BATMAN

Batman'da gün boyu gösteri yapan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, Turgut Özal Bulvarı üzerindeki 3 banka şubesi ile bazı mağazaların kapılarını kırıp, içerideki eşyaları yağmaladı. Aynı cadde üzerindeki 3 bankaya ait ATM'yi ateşe veren göstericiler, uyarı yapan polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Batman Valiliğinin yaşanan olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı kararı aldığı bildirildi.

Batman'da IŞİD bahanesiyle gerçekleştirilen gösteriler nedeniyle valilik sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Valiliğin kararı, caddelerde polis araçları tarafından anons edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 09:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35