IŞİD'in Türkiye ile 200 kilometrelik sınırı var | HARİTA

Suriye'nin kuzeyinin büyük bir bölümünü elinde tutan IŞİD'in Türkiye ile de yaklaşık 200 kilometre sınırı var...

IŞİD'in Türkiye ile 200 kilometrelik sınırı var | HARİTA

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırılar son günlerde Türkiye'nin en önemli gündem maddesi. Bazı gruplar Kobani'yi son kale olarak görüyor ve Türkiye genelinde çok büyük eylemler yapıyor. Bu eylemde şu ana kadar 38 kişi öldü, onlarca bina yakıldı ve yüzlerce araç hasar gördü. Yüzlerce insan ise yaralandı ve bir o kadarı gözaltına alındı.

Türkiye sınırının Suriye tarafında yer alan Kobani, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin tam karşısında yer alıyor. IŞİD'in kontrolünde olan bölgenin tam ortasında küçük bir kasaba. Bu sebeple IŞİD kasabayı almak için büyük çaba sarf ediyor. Kürt gruplar ise düşmemesi için gayret ediyor.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kobani, PYD'nin öncülüğünde kurulan üç kantondan ortada olanı. Bu sebeple stratejik bir öneme de sahip. Kobani'nin yaklaşık 200 kilometre batısında Afrin, doğusundaysa Cezire kantonu var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfusun ağırlıklı olduğu bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler IŞİD'in elinde. Kobani'nin düşmesi halinde diğer PYD kantonları da zayıflamış olacak.

Suriye'deki grupların kontrolündeki alanların dağılımı;

Türkiye'nin Suriye sınırının çok büyük bir bölümü IŞİD'in kontrolünde. Afrin ve Cezire kantonlarının arasındaki Kobani ilçesi hariç yaklaşık 200 kilometrelik sınır bölgesi IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı'nı, Gaziantep-Karkamış kapısını ve Kilis Çobanbey-El Rai kapısını elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi ile Kobani arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı var. Kobani'nin düşmesi halinde Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın da kontrolü IŞİD'e geçmiş olacak...

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35