banner15

İslam alimleri 'çatışmalar' için İstanbul'da toplanıyor

İslam ülkelerinden alimler, bölgedeki çatışmaları sona erdirmek, mezhepler arasında çatışmaya dönüşme ihtimali olan sorunları görüşmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nın inisiyatifinde İstanbul'da bir araya geliyor

İslam alimleri 'çatışmalar' için İstanbul'da toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam ülkelerinin özellikle Ortadoğu'daki ülkelerin önde gelen alimlerini "mezhep çatışmalarını" sona erdirmeyi tartışmak için İstanbul'da bir araya toplamayı planlıyor. Diyanet, İstanbul'a davet ettiği Şii ve Sünni alimlerden akiller heyeti kurup, müzakere başlatma hedefinde.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, El Cezire'ye yaptığı açıklamada 17 Temmuz'da İstanbul'da İslam dünyasının çok yakından ilgilendiren bir toplantı düzenleyeceklerini söyledi.

Ortadoğu’daki çatışmaları, Avrupa’da yaşanan yüzyıl savaşlarına benzeten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "İslam dünyasında Alimler mehabetini kaybetti. Her bir alim bir siyasetin gölgesinde taraf oldu. Onlara meşruiyet üretmeye çalıştılar" dedi. Türk Diyaneti’nin insiyatifiyle bölgeden geniş katılımlı, farklı mezhep ve görüşlerin temsilcilerini bir araya getirerek akan kanı durdurmak adına bir insiyatif başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Görmez konuyla ilgili şunları söyledi: Bu ayın 17’sinde bunu ilk defa size açıklıyorum. Avrasya coğrafyasındaki bütün dini kurumlar, onların başındaki başkanları, ve çatışma coğrafyasından tüm ülkelerden Irak’tan Suriye’den Lübnan’dan, Körfez’den Yemenden, Suudi Arabistan’dan, toplumda saygı uyandıran ne kadar ilim adamı varsa davet ettik. Birlikte İstanbul’da toplantı yapacağız. Bir İslam Bilginleri insiyatifi olacak. Barış, itidal ve sağduyu insiyatifi diyebileceğimiz bir insiyatif oluşturacağız. Gelen alimlerden bir akiller heyeti de oluşturmayı hedefliyoruz. İhtilafları erteleyerek kanı , gözyaşını durdurma müzakerelerini başlatmak üzere böyle bir insiyatif almayı planlıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48