banner15

İslami finans sistemi İstanbul'da tartışıldı

G20 çatısı altında düzenlenen "Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması" konferansında İslami finans sistemi tartışıldı

İslami finans sistemi İstanbul'da tartışıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki gün süren "Uzun Vadeli Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması" konferansı tamamlandı.

Dünya Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul iş birliğiyle G20 çatısı altında düzenlenen ve iki gün süren "Uzun Vadeli Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması" konferansı sona erdi.

İslami finans sektöründeki düzenleyici-denetleyici kurumlar, sektör ve uluslararası fonların temsilcileri, kurumsal yatırımcılar, çok taraflı kalkınma ajansları ile siyasi ve akademik çevrelerden katılımcılar konferansta bir araya geldi. Etkinlik aynı zamanda, İslami finansın uzun dönemli sürdürülebilir büyümeye sağlayacağı katkıları değerlendirmek amacıyla katılımcıları G20 çatısı altında buluşturmuş oldu.

Dün konferansın açılışında konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, özellikle son yıllarda farklı ülkelerde, vatandaşların hayatında ekonomik yıkıma sebep olan finansal krizlerden sonra, finansal sistemlerde değişim ihtiyacının elzem şekilde ortaya çıktığına işaret etti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ise, "Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için 250 milyar dolar tutarında altyapı yatırımı yapmak zorunda. Bu yatırımları sadece kamu kaynaklarıyla yapamayız. Alternatif finansman kaynaklarına ihtiyacımız var" değerlendirmesini yaptı

Moody's İslami Finans Bölümü Küresel Başkanı Khalid Howladar da "İslami finans piyasası oldukça parçalı bir piyasa. Türkiye burada önemli rol oynayabilir. Türkiye aslında Malezya gibi oldukça büyük bir iç pazar haline gelebilir" diye konuştu.

Birçok panelin düzenlendiği konferansa Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi Direktörü Zamir İkbal, Dünya Bankası Türev ve Yapılandırılmış Finans Başkanı Michael Bennett, İslami Kalkınma Bankası Alt Yapı Birimi Direktörü Valeed Abdul Vahab, Malezya Amanah HSBC Üst Yöneticisi (CEO) Mohamed Rafe bin Mohamed Haneef, Malezya Menkul Değerler Komisyonu Genel Müdürü ve Geliştirme Başkanı Mohd Radzuan Tajuddin, Alkhair Bankası Üst Yöneticisi (CEO) Ayman Sejiny, SPK Başkan Yardımcısı Ayşegül Ekşit, Deloitte Bahreyn İslami Finans Grubu Müdürü Dr. Hatim El-Tahir, Kuveyt Finance House Yatırım Departmanı Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Emad Yousef Al-Monayea, Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) Kıdemli Politika Danışmanı Cengiz Alp Eroğlu ile ICD Strateji ve Planlama Bölüm Direktörü Majid Kerman katıldı.

İslam ekonomisi faizsiz ve zekatlı kapitalizm haline gelmiştir

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 17:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35