banner39

İslami STK'lardan patlamaya ortak tepki

Hakkari'de 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya ilişkin İslami STK'lar hazırladıkları bildiriyle ortak tepki verdi.

Güncel 18.09.2010, 14:58 18.09.2010, 17:53
İslami STK'lardan patlamaya ortak tepki


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslami hassasiyete sahip kuruluşlar, çatışma sürecinin kalıcı biçimde sona ermesi için ilgili tarafları şiddet politikalarını terk etmeye ve siyasi kanalları tıkamaya dönük yaklaşımlara son vermeye çağırdılar.

AKABE VAKFI, ANADOLU PLATFORMU, ARAŞTIRMA KÜLTÜR VAKFI, FATİH AKINCILARI DERNEĞİ, HİKMET VAKFI, MAZLUMDER ve ÖZGÜR-DER gibi İslami STK'lar PKK'nın 20 Eylül tarihine kadar ilan ettiği ateşkesin bitimine doğru karşılıklı olarak silahların süresiz bir şekilde susması yönünde ortak çağrıda bulundular.

Ateşkes sürecinde imamların öldürülmesi, Kur'an kursunun yakılması, silahlı kuvvetlerin 9 PKK'lıyı öldürmesi gibi olaylara dikkat çekilen açıklamada dünkü Hakkâri saldırısı da değerlendirildi.

PKK'ya, silahlı kuvvetlere ve Hükümete yönelik çağrılar içeren açıklamada silahların susmasının yanı sıra Kürt sorununun çözümüne ilişkin "anadilde eğitim" ve "genel af" gibi somut çözüm önerilerine de dikkat çekildi. AK Parti'nin yetkisini vesayet odaklarıyla paylaşmak yerine son referandum sonuçlarını da doğru okuyarak halk iradesinin gereği olan sorumlulukla davranması gerektiğinin altının çizildiği açıklamada dayatmacı politikaların terk edilmesinin Meclisin ve Hükümetin öncelikli sorumluluğu olduğu vurgulandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?