banner15

İspanya'da boğa güreşi yasağı krize dönüştü

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya özerk yönetimi parlamentosunun boğa güreşini yasağıyla ilgili uygulmaya soktuğu kararı iptal etti

İspanya'da boğa güreşi yasağı krize dönüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya'da uygulanan boğa güreşini yasağını kaldırma kararı aldı.

Katalonya özerk yönetimi parlamentosunun "Hayvanları Koruma Yasası" adıyla 2010 yılında çıkardığı ve 2012 başında yürürlüğe giren boğa güreşleri yasağı, Anayasa Mahkemesince iptal edildi. İspanya'da mevcut durumda iktidarda olan ve Katalonya'daki ayrılıkçı girişimlere en sert tepkiyi veren, muhafazakar, sağ görüşlü Halk Partisinin (PP) itirazını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 8 "evet", 3"hayır" oyuyla Katalonya'daki boğa güreşi yasağının iptaline karar verdi. Mahkeme, aldığı karara gerekçe olarak, boğa güreşlerinin İspanya'da "ulusal kültürel miras" olarak tanınmasını gösterdi.

Öte yandan Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Anayasa Mahkemesinin kararının "pratikte uygulanmaması için" ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını açıkladı. Katalonya'daki ekolojik ve hayvan hakları dernekleri de benzer bir şekilde Anayasa Mahkemesinin kararını eleştirerek, "antidemokratik ve hiçbir faydası olmayan bir karar" yorumunu yaptılar. Katalonya özerk yönetim hükümeti de geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Anayasa Mahkemesinin kararı ne olursa olsun boğa güreşi yasağı uygulanmaya devam edecek." açıklamasını yapmıştı.

İspanya'da boğa güreşlerine yasak getiren ilk özerk yönetim 1991 yılında Kanarya Adaları olurken, Katalonya, boğa güreşlerini yasaklayan ikinci özerk yönetim olmuştu. Barcelona kenti ise 6 Nisan 2004'te aldığı belediye meclisi kararıyla, boğa güreşleri karşıtı olduğunu açıklayan İspanya'daki ilk şehir olarak tarihe geçmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2016, 21:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48