banner15

İsrail saldırıları Diyarbakır'da protesto edildi

Diyarbakır'da İsrail'i protesto eden kalabalık adına yapılan açıklamada, "Mescid-i Aksa yalnızca Arapların ya da Filistinlilerin değil, dünya üzerinde 1 milyardan fazla Müslümanı ilgilendiren bir meseledir" denildi

İsrail saldırıları Diyarbakır'da protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır, Batman ve Siirt'te İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınları yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Sur ilçesindeki tarihi Ulucamii'de cuma namazının ardından bir araya gelen 72 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, sık sık tekbir getirerek, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Amed'ten Kudüs'e bin selam" sloganları attı.

"Siyonist İsrail'e ve işbirlikçilerin ihanetine karşı Kudüs'de direnen kardeşlerimizin yanındayız. Yaşasın Aksa İntifadası" pankartı ile "Sabrımızı Taşırdın İsrael", "Aksa Şerefimiz" yazılı dövizleri taşıyan grup üyeleri, Filistin bayraklarını taşıdı.Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını yapan İhvan-Der Başkanı Hüseyin Solmuş, İslam ümmetinin bugünlerde çok zor bir sınav verdiğini ve komplolarla parçalanmak istendiğini söyledi.

İslam dünyasının İsrail'in Aksa'yı bölme planlarına karşı durması ve ihlallere karşı sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Solmuş, "Mescid-i Aksa yalnızca Arapların ya da Filistinlilerin değil, dünya üzerinde 1 milyardan fazla Müslümanı ilgilendiren bir meseledir. İslam dünyasını harekete geçirmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya, İslam ülkelerinin resmi düzeyde kesin sonuca götürecek tavır almaya çağırıyoruz" dedi.

"Tüm sorumluluk ümmetin omuzlarındadır. Ne yapabiliyorsak onu yapacağız. İşgale ve gaspa karşı tüm imkanlarımızla, sesimiz ve soluğumuzla karşı durma, direnen kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırma zamanı" diyen Solmuş, Türkiyeli ve Diyarbakırlı Müslümanlar olarak Mescid-i Aksa saldırı altındayken sessiz kalmalarının imkansız olduğunu belirtti.

Solmuş, şöyle devam etti: Bizim kutsalımıza el uzatıyorlar. Kur'an-ı Kerimimizi yerlere atıyorlar. Ellerini, kollarını sallayarak bu ülkeye giriş yapıyorlar. Tüm yetkilileri artık sadece kınama lafını bırakıp ülkemizdeki siyonistler başta olmak üzere, ülkemize giren tüm sorumlu insanlar için gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz. Yoksa, yetkililer oluşacak toplumsal bir refleks ile Müslümanların ülkedeki siyonistlere karşı tedbirlerini engelleyemeyecektir. Diyarbakırlı Müslümünlar olarak ilk kıblemiz aziz Kudüs'ün işgalini önlemek için malımız, canımız ve evlatlarımızdan olmak üzere inşallah tüm fedakarlıkları göstereceğimizi beyan ediyoruz.

Sık sık tekbir getiren grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Batman

Batman'da da Mustazaflar Cemiyeti öncülüğünde cuma namazı sonrası Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen grup, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa saldırısına tepki gösterdi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından basın açıklamasını okuyan Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Davut Şahin, saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Başta Kürdistan'ın izzetli Müslümanları olmak üzere tüm dünya Müslümanlarına seslenerek şunu hatırlatmak istiyoruz. İsrail uşaklarının bu cesareti, ümmetin parçalanmışlığından kaynaklanmaktadır" ifadesini kullanan Şahin, Müslümanların İsrail'in saldırılarına karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

"Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim İsrail uşağı Marksist, Sosyalist ve Emperyalistlerin eliyle yakılıyor, ayaklar altına alınıyor. Mescid-i Aksa Yahudilerin potinleriyle kirletiliyor. Rabbimize söz veriyoruz, İslamın bütün mukaddesatlarına sahip çıkarak, küfrün her çeşidine karşı, şereflice, onurluca, Hüseyinvari bir duruş sergileyeceğiz" diyen Şahin, İsrail'in mukaddes beldelerine karşı yaptığı bu alçaklığı, İslami değerlere yapılan saldırı ve hakaretleri en şiddetli şekilde lanetlediklerini bildirdi.

Siirt

Siirt'te ise İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Tüm Eğitim-Sen yaptıkları ortak basın açıklamasıyla saldırıları protesto etti.

Cuma namazı sonrasında Çarşı Camisi önünde bir araya gelen üyeler adına açıklama yapan İHH Siirt Temsilcisi Murat Coşar, İsrail'in 1967 yılından bu yana ilk defa Mescid-i Aksa'yı işgal ettiğini anımsatarak, Müslümanların bütün değerlerinin çiğnendiğini kaydetti.

"İsrail'i lanetliyoruz, kınıyoruz. Filistinlilerin yanında olmaya herkesi davet ediyoruz" diyen Coşar, Mescid-i Aksa'ya yapılan çirkin saldırının bütün Müslümanların değerlerine yapılmış bir saldırı olduğunu anlattı.

Bu yönde tepkilerini ortaya koymaları gerektiğine dikkati çeken Coşar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu demek Türk-Kürt kardeşliğinin kurtulması demektir. İsrail, biz birbirimizle uğraşırken orada bütün Müslümanların değerlerine saldırıyor. Bütün kardeşlerimizi, bütün Müslümanları ve bütün renkleri Mescid-i Aksa'ya davet ediyorum."

Sık sık tekbir getiren grup daha sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35