banner39

İsrail'i protesto gösterileri hız kesmiyor

İsrail'in Gazze'de 15 gündür aeralıksız sürdürdüğü katliamlar Türkiye genelinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi

Güncel 23.07.2014, 08:39 23.07.2014, 08:43
İsrail'i protesto gösterileri hız kesmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye saldırıları çeşitli illerde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Saldırılar, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği konutu yakınında toplananlar tarafından protesto edildi. 

Aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı protesto gösterisinde, Filistin'in eski Vakıflar Bakanı İsmail Rıdvan da Gazze'ye destek verenlere seslendi.

Tüm dünya devletlerinin Filistin'i yalnız bıraktığını ve işlenen cinayetlere ortaklık ettiğini kaydeden Rıdvan, "Filistin'in aleyhine çalışan bütün dünya devletleri bunun hesabını inşallah verecektir" dedi. 

Direnişi sürdüreceklerini kaydeden Rıdvan, şöyle konuştu:

"Sizler İstanbul'daki, Ankara'daki, Türkiye'deki Müslümanlar Filistin'in yanında olduğunuzu gösterdiniz. Sizler Filistinlilerin yanınızda durdurduğunuz müddetçe, Filistin inşallah yenilmeyecek ve muzaffer olacak. Sizin de duruşunuz Gazze'nin çok yakında kurtuluşunun vesilesi olacak. İsrail'in bu yaptıkları bu onurlu duruşumuzu kırmayacak. Bizler yolumuza devam edeceğiz. Allah'ın izniyle İsrail'in başlatmış olduğu bu cinayetler son bulacak." 

Slogan atan ve tekbir getiren göstericiler, trafiğe kapatılan yola serdikleri hasırların üzerinde teravih namazı kıldı. Eylem sırasında İsrail bayrağı da yakıldı.

İstanbul

İstanbul Eminönü Yeni Cami önünde toplanan bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. 

İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, Özgür Yazarlar Birliği ve Toplumsal Dayanışma Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırma Derneği üyeleri, "İsrail’in kalkanı Kürecik'teki NATO radarı sökülsün, yıllık 5 milyar dolarlık ticaret kesilsin" yazılı pankart açtı.

Gruptakiler, "Filistin direnişine devam", "Kalkan sökülsün, ticaret kesilsin", "Filistin halkı yalnız değildir" ve "Filistin'e özgürlük, İsrail'e boykot" sloganları attı. 

Protestocu grup adına açıklama yapan Filistin Halkıyla Dayanışma Ağı temsilcisi Selim Sezer, İsrail'in Gazze'ye 15 gündür havadan ve karadan yaptığı saldırılarda şehit olanların sayısının 600'e ulaştığını ve binlerce yaralı bulunduğunu söyledi. 

Sezer, "İsrail, gözü dönmüş bir şekilde saldırıyor. Örneğin daha dün El-Aksa hastanesine tanklarla defalarca saldırarak 4 kişiyi öldürdüler. 15-20 kişinin bir arada yaşadığı ailelerin tüm fertlerinin ve 4-5 aylık bebeklerin hayatını kaybettiğine dair haberler okuyoruz" diye konuştu.

İsrail'in, bu cesareti sahip olduğu uluslararası destekten bulduğunu, emperyalist devletlerin ilk günden beri söz birliği etmişçesine İsrail'in savunma hakkından bahsettiğini aktaran Sezer, bir kişinin bile ölümüne neden olmayan roketlerden dolayı İsrail'in yüzlerce kişiyi öldürmesinin meşru gösterildiğini vurguladı. 

Sezer, "Bugün İsrail'in işgaline karşı, zulmüne karşı Gazze halkıyla gerçek anlamda dayanışma sergilemek için İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi gerekiyor" dedi. 

Malatya Kürecik'teki radar üssünden de bahseden Sezer, bu radarın NATO ülkelerini esasen İran'a karşı korumak için kurulduğunu, ancak sistemin elde ettiği verileri doğrudan İsrail askeri birimlerine yönlendirdiğini iddia etti. 

Açıklamanın ardından bir süre İsrail aleyhine slogan atan grup, daha sonra dağıldı. 

Kırıkkale

Kırıkkale Kardeş Dernekler Topluluğu tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa teravih namazının ardından katılan çok sayıda vatandaş, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını lanetledi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahi dinletisiyle başlayan programda, Kırıkkale Tasavvuf Yolu Dernekler Federasyonu Halveti Uşşak-i Devran Grubu tarafından zikir yapıldı.

Adana

Adana'da ABD Konsolosluğu önünde toplanan bir grup, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto ederek, giriş kapısına Filistin bayrağı yerleştirdi.

Ellerinde Filistin ve Türk bayraklarıyla ABD Konsolosluğu önüne motosikletlerle gelen gruptakiler, İsrail'in Gazze saldırılarını kınadı. Bu sırada katılımcılar arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle kısa süreli arbede yaşandı.

Grup temsilcileri, emniyet yetkililerinin izin vermesinin ardından polis gözetiminde konsolosluğun giriş kapısındaki demir parmaklıklara Filistin bayrağı yerleştirdi, tekbir getirdi.

Bir süre daha konsolosluk önünde eylemini sürdüren grup dağıldı. 

Amasya

Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybeden Müslümanlar için Amasya'da gıyabi cenaze namazı kılındı, saldırılar protesto edildi.

Teravih namazının ardından Sultan 2. Beyazid Camisi'nin avlusunda toplanan bir grup, hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

Amasya Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, "Filistin'e özgürlük, canımız kanımız sana feda olsun Gazze, Kahrolsun İsrail ve direnişe devam Gazze'ye selam" sloganları atıp, tekbir getirerek Yavuz Selim Meydanı'na kadar yürüdü.

Zonguldak

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir grup, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etti.

Alaplı Merkez Camisi önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan yaklaşık 200 kişi, yere oturarak hurma ve suyla oruçlarını açmalarının ardından İsrail aleyhine sloganlar attı. Çocuklar da yerde hareketsiz yatarak Gazze'de İsrail'in saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden minikleri canlandırdı.

Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar yaptığı konuşmada, Filistin'de Müslümanlar'ın ölümle burun buruna olduklarını söyledi.

İsrail'in saldırılarını kınadıklarını ifade eden Kar, "Filistin'de işkence ve soykırım son haddine kadar yaşanıyor. Her ne kadar bizler oradaki zulmü durduramıyorsak da tepkimizi gösterebiliyoruz. İsrail'i lanetliyoruz" dedi. 

Erzincan

Erzincan’da bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri oruçlarını su ve simitle açarak İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları protesto etti.

İftar saatinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, oruçlarını su, hurma ve simitle açtı. AK Parti Erzincan İl Başkanı Burhan Çakır, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla dünyada ezilen Müslümanların sesi ve nefesi olmak için tepkilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Fethiye

 Muğla'nın Fethiye ilçesinde, Gazze'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ellerinde Filistin bayraklarıyla Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı üyeleri İsrail'in Gazze'ye yönelik  saldırılarını kınadı. 

"Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır", "Neredesin ey insanlık", "Hamas'a selam, direnişe devam", "İsrail katliamını lanetliyoruz" yazılı dövizler taşıyan grup, Gazze'de ölen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Giresun

İsrail'in Gazze'ye saldırıları, Giresun'da bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından protesto edildi, hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Atatürk Meydanı'nda toplanan siyasi parti ve STK üyelerinden oluşan grup, Gazze halkına destek için, "Filistin Uyumuyor, Biz de Uyumuyoruz" eylemi gerçekleştirdi. Grup, sloganlar atarak İsrail'e tepki gösterdi, hayatını kaybeden Filistinliler için dualar edildi, Kur'an-ı Kerim okundu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?