banner15

İsrailli diplomat: Davaların sonunda yaptırım olmayacak

İsrail İstanbul Başkonsolosu Cojeb Mavi Marmara sonrası açılan davalardan yaptırım çıkmaması konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söyledi

İsrailli diplomat: Davaların sonunda yaptırım olmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrailli yetkililer hakkında açılan davaların yaptırımla sonuçlanmayacağını, Türkiye ile bu konuda anlaşıldığını söyledi.

Cohen, NTV televizyonunda katıldığı programda Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak İstanbul'daki mahkemelerde dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı'nın da olduğu yetkililer hakkında açılan davalara değindi.

İki ülkenin konuyla ilgili anlaşmaya vardığını söyleyen Cohen, "Türk tarafı ile hukuki açıdan bu davaların herhangi bir yaptırımla sonuçlanmayacağı konusunda anlaşıldı" ifadelerini kullandı. İsrailli Başkonsolos, ayrıca Türkiye'de Hamas'ın hiçbir 'askeri ya da terör' aktivitesine izin verilmeyeceği konusunda da anlaşmaya varıldığını savundu.

Cohen'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kesinlikle uzun süreli normalleşme olacaktır. Normalleşme her iki ülkenin ve bölgenin yararına olacaktır. Güven tesis edilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ekonomik, ticari ve akademik konularda adım atılması gerekiyor. Son 2-3 yıl içerisinde çok çaba gösterdik. Her iki ülke arasında işbirliği için büyük çalışma vardı.

"ENERJİ İŞBİRLİĞİ İKİ ÜLKENİN DE ÇIKARINA"

Başbakan Netanyahu'nun geçen hafta söylediklerini ifade etmek istiyorum. Enerji işbirliğinin iki ülkenin de çıkarına olduğunu söylediğini ifade etmek istiyorum. Bizim amacımız bu çıkarları korumak.

Doğalgaz konusunda işbirliğine ulaşmak için hükümetlerarası karşılıklı görüşmeler olması gerekiyor. Bu özel bir çerçeve sağlayacak. Enerji Bakanı 3-4 veya 5 yıl içerisinde gerçek bir projenin fizibilitesinin yapılarak gerçekleştirilmesini öngörüyoruz demişti. Tabii ki sürece bakmamız gerekiyor. Öncelikli olarak doğalgaz sahalarının geliştirilmesi gerekiyor. Bunlar yapıldıktan sonra boru hattının inşasına başlamanız gerekiyor.

Boru hattı inşasından sonra, gazı istediğiniz yöne gönderiyorsunuz. Tüm bunların yapılması gerekiyor. Bu süreç 3-5 yıl sürebilir. Şimdi herkes doğalgaz alanlarının geliştirilme çalışmalarının başlatılmasını umuyor. Bu herkes için önemli bir durum. Bu sadece İsrail ve Türkiye'nin değil tüm bölgenin yararına olacaktır. Enerji işbirliğinin Kıbrıs, Yunanistan, Mısır ve Filistin'in faydasına olacağını düşünüyorum.

"İSRAİL VE TÜRKİYE ORTADOĞU İÇİN ANAHTAR ÜLKELER"

İsrail ve Türkiye, Ortadoğu'nun istikrarı için anahtar ülkeler. İki ülkede ortak fikirleri olan demokratik ülkeler. İran tehdidinin devam ettiğini görüyoruz. Nükleer programı şimdilik kontrol altına alındı ama farklı konularda tehdit devam ediyor. Bu bölge ülkelerinin hoşuna giden bir şey değil.

TÜRKİYE'DE İSRAİLLİ YETKİLİLERLE İLGİLİ AÇILAN DAVALAR

Davalar bizi yakından ilgilendiriyor. İsrailli askerler ve siyasiler aleyhine birçok dava açılmış durumda. Türk tarafı ile hukuki açıdan bu davaların herhangi bir yaptırımla sonuçlanmayacağı konusunda anlaşıldı. İki taraf arasında bu konuda karşılıklı bir anlayış olduğunu söyleyebilirim. Bu İsrail için çok önemli bir konu. Gelecekteki atılacak siyasi adımlar için de önem ifade ediyor.

"HAMAS KONUSUNDA ANLAŞILDI"

İsrail'in Hamas konusundaki duruşu uzun zamandır biliniyor. Biz Hamas ile terör örgütü olarak mücadele ediyoruz. Türkiye geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı'nda bir terör saldırısıyla karşılaştı. Bu durumda Türkiye'nin İsrail'in durumunu çok iyi anladığını düşünüyorum.

Türkiye ile Hamas'ın hiçbir askeri ya da terör aktivitesine izin vermeyeceği konusunda anlaşıldı. Buna Türk topraklarında para toplanması da dahil. Özellikle İsrail'e olmak üzere Türk topraklarından hiçbir eylemde bulunmalarına izin verilmeyeceği konusunda bir söz verildi.

Aynı zamanda şunu da anlamak gerekiyor; Hamas Türkiye'nin bir parçası değil, Türkiye Hamas'ın Gazze ya da başka yerlerde yaptıklarından sorumlu değil.

Türkiye Hamas'ın sadece topraklarında yaptıklarından sorumlu olarak bu konuda iki tarafın bir anlaşıya varmış olması çok memnuniyet verici. Anlaşmaya göre Hamas Türk topraklarından hiçbir eylemde bulunmayacak."

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48