banner39

İsrailli komutanları yakalama kararı engellendi iddiası

Mavi Marmara baskınından sorumlu tutulan İsrailli yetkililer hakkında mahkekeme tarafından Adalet Bakanlığı'na tevdi edilen yakalama kararının burada bilinçli bir şekilde bekletildiği belirtiliyor. Bekleten ismin ise HSYK Eski 1. Daire Başkanı Okur'un eşi olduğu iddia ediliyor.

Güncel 09.02.2015, 13:21 09.02.2015, 13:29
İsrailli komutanları yakalama kararı engellendi iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mavi Marmara davasında mahkemenin İsrailli komutanlar hakkında verdiği kararın 9 aydır sümen altı edildiği belirtiliyor. İddiaya göre HSYK 1. Daire eski Başkanı İbrahim Okur'un eşi olan Nurdan Okur, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararının İnterpol'e gönderilmesine engel oldu.

Yeni Şafak'tan Oktay Mehmet'in haberine göre Mavi Marmara baskınının talimatını veren İsrailli üst düzey komutanlar hakkında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tutuklama kararı 9 aydır İnterpol’e ulaştırılamadı. İddiaya göre Mavi Marmara dosyası, eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un eşi olan Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nurdan Okur tarafından kasıtlı olarak İnterpol’e gönderilmedi.

Dokuz aydır herhangi bir gelişme yaşanmaması üzerine harekete geçen Mavi Marmara Mağdurları avukatlarında Uğur Yıldırım, mahkemenin kararını eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un eşi olan eski Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nurdan Okur’un sümen altı ederek kasıtlı olarak İnterpol’e göndermediğini söyledi.

Av. Yıldırım, ‘’Türkiye’nin değişik kurumlarındaki onlarca dosya gibi Mavi Marmara dosyası da paralel yapının engeline takıldı. Dosyanın hala bekliyor olması bizi üzüyor. Bir an önce dosyanın Fransa’nın Lion kentindeki İnterpol merkezine gönderilmesini bekliyoruz’’ dedi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi Mayıs ayında İsrailli komutanlar hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı çıkartmıştı. Dosya Haziran ayında Okur’un başında olduğu Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilmişti. İnterpol’e gönderilmesi gereken dosya tozlu raflara kaldırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?